papanicolau, tratament, sarcina

29-12-2013
3dee
Nu este medic/terapeut
3dee
Buna ziua !
Am 32 de ani, acum 6 luni am facut preventiv testul papanicolau pentru ca imi doream sa raman insarcinata. rezultatul a fost insa, pap III cin I. la prescriptia medicului ginecolog am luat cervucid ovule cate 12 pe fiecare luna dupa menstruatie. Peste aproximativ 4 luni am repetat testul si rezultatul a fost LSIL si recomandare de ex. colposcopic, insa ginecologul a spus ca inca nu e nevoie. Am plecat total nelamurita din cabinetul medicului pentru ca nu mi-a dat nici o indicatie ( ce trbuie sa fac, poate contribui si alimentatia la imbunatatirea rezultatului, nu mi-a prescris nici un tratament, eventual a spus ca pot lua din nou cervucid ). Asa ca am luat din nou cate 10 ovule pe luna timp de 2 luni si urmeaza ultimul set de 10 ovule, dupa care trebuia sa repet testul. Abia astazi am aflat ca pe perioada tratamentului trebuie evitat contactul sexual, ginecologul probabil a omis sa-mi spuna acest lucru.
Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?
Imi doresc foarte mult un copil, in acesta situatie... ce pot face ? Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •