Papiloame si HPV pozitiv

29-07-2014
1991_Addutza
Nu este medic/terapeut
1991_Addutza
Buna ziua!
Am facut de doua luni analizele la sange si mi-a iesit HPV pozitiv, timp de o luan si jumate nu am avut nimic, dar de doua sap incoace miau aparut aceste papiloame, ca niste carne crescuta acolo jos.Cum pot scapa de ele?mi-am luat echinaceea acum si tea tree oil.ideea e ca le am si pe interior si e incomod.Nu sunt in tara si imi este greu aici ca nu mi se da mai nimic de la farmacie(sunt in Amglia din pacate).Se poate lua de pe prosop?daca spal rufele in aceasi timp cu ale cuiva, va lua si pers repectiva?AM o colega de apt care i-au aparut si ei pe picior si ma sperie.Nu stiu daca si ea are HPV ul in sange, la ea sunt pe pulpa piciorului.
7 comentarii
0
30-07-2014, ora 01:30
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Tratamentul leziunilor determinate se HPV (condiloame - veruci) se face cu ajutorul unor preparate administrare local precum Condilyne sau Wartec care determina o arsura chimica locala. O alta varianta prespune indepartarea prin ardere cu ajutorul electrocauterului. Din pacate nici una din metode nu indeparteaza definitiv virusul din organism si exista posibilitatea ca aceste leziuni sa reapara. De obicei este recomandat si un preparat pentru intarirea imunitatii impotriva infectiilor virale precum Isoprinosine concomitent cu tratamentul local.
Condiloamele genitale sunt foarte contagioase, deci nu trebuie sa folositi in comun obiectele de igiena intima.
0
30-07-2014, ora 01:38
1991_Addutza
Nu este medic/terapeut
1991_Addutza
Citesc foarte multe aici insa am intrat mai mult in dubi.Multe intrebari fara raspuns la mine in cap, si anume:
1.Care e diferenta intre un papilom si neg genital?
2.Se produc din aceiasi cauza si anume HPV virus?
3.Va ramane toata viata in sange sau e posibil ca atunci cand refac analiza sa-mi iasa negativ?
4.Se pot lua tratamentele si fara prescriptie?
si ultima off topic, daca am (nici nu imi amintesc de cand) o scurgere alba, e normal?nu miroase, doar cateodata ma mananca...
Multumesc anticipat
0
30-07-2014, ora 01:45
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Neg genital=papilom=condilom=veruca si sunt toate determinate de HPV
In marea majoritatea a cazurilor virusul papiloma ramane in organism. Uneori se intampla ca organismul prin mecanismele de aparare sa il indeparteze, dar sunt cazuri destul de rare.
Din cate stiu in Anglia sunt destul de stricti si nu se poate lua mai nimic fara prescriptie medicala.
Scurgeerea normala trebuie sa fie transparenta, fara miros si sa nu fie insotita de niciun simptom gen usturime, mancarime. Apectul normal este asemanator unui albus de ou, orice alt aspect nu este normal. Daca este un alb branzos poate sa fie o candidoza, pentru un alt aspect trebuie facuta o cultura din secretia respectiva pentru identifica microbul.
0
04-08-2014, ora 18:26
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Problema dumneavoastra poate fi rezolvata de un dermatolog. Preparatele farmaceutice nu va pot rezolva vegetatiile interne.Da, este posibil deoarece este o boala transmisibila.

O zi placuta!
0
01-12-2018, ora 20:08
Fiti
Nu este medic/terapeut
Fiti
Salut. A încercat cineva crema vergen? Cam în cât timp ați văzut rezultate?
1
23-12-2018, ora 23:28
DANUDANUTB
Nu este medic/terapeut
DANUDANUTB
Buna! As dori eu sa o incerc.. Sa inteleg ca nu ai incercat nu?
0
13-02-2019, ora 15:43
maribubulina
Nu este medic/terapeut
maribubulina
Eu am incercato la exterior nu si a facut treaba asa rapid.. Acum o folosesc sub forma de ovule in interior. O sa vad dupa 3 luni ce eficienta a avut. Pe langa aceasta eu folosesc cervucid si ovule cu propolis si isoprinosine 6 pe zi 2 sapt da 2 sapt nu.. La pap si colposcopie a iesit lsil cu 2 Hpv risc crescut unul risc scazut. Ai grija de imunitate fructe legume 3 mese pe zi. Stiu ca e greu dar pt sanatate nu e imposibil Sa auzim de bn.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •