Paralizia nervului sciatic popliteu extern

09-10-2013
florinoancea20
Nu este medic/terapeut
florinoancea20
Buna ziua,
In cateva cuvinte as dori sa spun ca in urma unui accident rutier acum un an, am suferit doua operatii, fractura cominutiva de platou tibial si paralizie SPE ( nerv sciatic popliteu extern) la piciorul drept.
Din pacate operatia la nerv nu a fost o reusita si am ramas cu paralizia permanenta a nervului ( foot drop).
Medicul mi-a spus ca se poate face operatia de tenodeza la glezna sau purtarea de orteza.
As dori sa intreb ce sanse de redresare a piciorului pot avea prin tenodeza? Sau mai exista o alta modalitate de recuperare a nervului? ( grefa de nerv, etc?)
8 comentarii
1
09-10-2013, ora 15:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate acest nerv este destul de sensibil mai ales la traumatisme directe. recuperarea dureaza foarte mult uneori 2-3 ani.
puteti sa faceti o investigatie EMG la neurologie ca sa aveti un rezultat obiectiv cum sta recuperarea nervului.
la ce va referiti prin tenodeza? daca este vorba de un transfer de tendon al muschiului tibialis posterior atunci acesta da rezultate foarte bune.
0
09-10-2013, ora 15:33
florinoancea20
Nu este medic/terapeut
florinoancea20
Am facut in doua randuri investigare EMG si raspunsul a fost ca nervul este nefunctional de la genunchi in jos.
In legatura cu tenodeza, am inteles ca se refera la un transfer de tendon insa sunt cam sceptic in privinta reusitei si nu as vrea sa-mi fie afectata si glezna ulterior.
As fi recunoscator daca aveti mai multe explicatii despre operatia de tenodeza pentru ca ar fi de preferat in locul unei orteze, insa un doctor mi-a spus ca nu este garantat ca in timp laba piciorului nu se va lasa din nou.
0
21-10-2015, ora 11:02
ilietudor56
Nu este medic/terapeut
ilietudor56
Buna ziua ma numesc Tudor, sant in aceiasi situatie ca dv(DROP FOOT), cu diferenta ca afectiunea mi-a aparut ca urmare a unei crize de spate.Dupa ce m-am operat am constatat ca piciorul nu revine la functia initiala.Luna viitoare voi face un test de nerv(la trei luni de la operatie)si se va vedea care este situatia nervului.Va ror sa -mi spuneti cum a-ti rezolvat problema.Va multumesc.
0
10-03-2016, ora 19:34
florinoancea20
Nu este medic/terapeut
florinoancea20
Buna ziua Tudor si tuturor celor care se afla in situatia mea.
Din 2012 cum spuneam sufar de paralizie SPE (nerv sciatic popliteu extern) la piciorul drept, situatie cunoscuta ca siFoot sau Foot Drop.

Din toate analizele EMG pe care le-am facut pana acum, cel mai recent in Ungaria, am inteles ca nervul este complet paralizat si nu se mai poate reface sub nici o forma, asa ca port orteza care stabilizeaza glezna, in acest fel reusesc sa am un mers normal.

Singura solutie care am auzit ca se mai poate face (eu inca sunt sceptic in a face asa ceva) este ceea ce se numeste Tenodeza adica folosirea unui tendon care se ia din pozitia sa anatomica si se foloseste intr-o pozitie noua, o tehnica chirurgicala actuala care se face pentru corectia piciorului (Multe filmulete despre aceasta operatie se gasesc pe Youtube).

Daca este cineva care a facut acest gen de operatie sau care este intr-o situatie asemanatoare, va rog sa postati comentariile aici, orice articol pe aceasta tema este binevenit.
0
09-03-2017, ora 07:30
ilietudor56
Nu este medic/terapeut
ilietudor56
Buna ziua, domnule spune-mi te rog cum ai rezolvat problema cu piciorul, pentru ca eu inca ma chinui, fac fizioterapie incontinuare dar nu se vede nimic. Medicul spune ca poate dura 4 ani refacerea nervului. Scrie-mi te rog cateva randuri cand ai timp.multumesc
0
08-04-2017, ora 17:34
radu88bc
Nu este medic/terapeut
radu88bc
Buna ziua,

Acum aproape 2 ani sotia a suferit un accident stupid ce a rezultat intr-o paralizie SPE. A suferit 2 interventii chirurgicale, una la Iasi (Iulie 2015) si una la Bucuresti (Octombrie 2016) si tot nu a aparut nicio imbunatatire cu toate ca a facut recuperare cu un fizioterapeut aproape zilnic.

Acum o luna de zile am fost la control la Bucuresti si i s-a propus si ei acea operatie de transplant de tendon doar ca in cazul ei laba piciorului ajunge foarte foarte greu in pozitie de 90 de grade si explicatia ar fi ca tendonul nu ar avea suficienta forta sa traga laba piciorului. Problema ei e ca nu isi poate ridica laba piciorului insa o poate impinge.

Momentan foloseste 2 feluri de orteze - una exact ca asta https://cronomed.ro/476/orteza-fixa-de-glezna-si-picior.jpg si alta care arata exact ca asta https://www.catenapascupas.ro/img/zc=2&a=c&q=99&w=600&h=600&wm=1&src=uploads/b27298a33c8270e73de3b2f620d1a86c.jpg

Ca stabilitate, se simte mult mai bine cu "bocancul" dar in anumite situatii o foloseste si pe cea alba.
Am facut destul de multe cercetari si chiar am vorbit si cu o firma care le confectioneaza despre ortezele de la Allard USA - BlueRocker (https://www.allardusa.com/media/catalog/product/2/8/28405_BlueROCKER.jpg), ToeOff (http://lermagazine.com/wp-content/uploads/2015/06/Allard-CMTA-Product1.jpg) sau Ypsilon (https://www.allardusa.com/media/catalog/product/2/8/28400_Ypsilon.jpg)

Pentru problema noastra ni s-a recomandat BlueRocker si am inteles ca pretul pentru o astfel de orteza este de la 2000 RON in sus si este facuta la comanda pentru fiecare pacient. Pe Youtube am vazut filme cu persoane cu "footdrop" care au o viata APROAPE normala si pot face lucruri obisnuite, cum ar fi alergatul.

Cateva intrebari:
Exista cineva care foloseste o astfel de orteza?
Exista cineva care a reusit sa isi revina total sau partial dupa paralizia de nerv sciatic ?
Cum va descurcati in viata de zi cu zi ?

Imi cer scuze anticipat pentru link-urile postate in mesajul meu si nu incerc sa fac reclama nimanui
1
09-01-2018, ora 15:38
ccarmenn
Nu este medic/terapeut
ccarmenn
Buna ziua! Pareza sciatica popliteu extern am si eu. Abia incep recuperari care nu dau mari sperante. Stiu ca se fac operatii pe partea de microchirurgie reconstructiva de nerv. Sunt curioasa daca a incercat cineva sau cum ati reusit sa ameliorati problema?? Pt schimb de informatii las nr meu de contact: 0730120667
0
19-11-2018, ora 16:13
claudiaraduica
Nu este medic/terapeut
claudiaraduica
Buna ziua
Si eu, se pare, ca ma confrunt cu aceeasi problema! Am urmat 2 tratamente, ambele fara rezultate, de la medicul neurolog, apoi am urmat 10 zile injectii cu Xefo si Tador, capsule Tramadol, Mydocalm, Doretta-a fost dur tratamentul, 10 sedinte de fizioterapie, curenti si reflexo si abia dupa 4 saptamani nu mai am durerile acelea crunte de picior. Insa nu imi simt, uneori, exteriorul labei piciorului si exteriorul gleznei, calcaiul, dar sunt si situatii cand le simt. De durere nici in RMN nu am rezistat. Dar cel mai grav, imi pare a fi faptul ca nu imi pot controla piciorul cum trebuie: schiopatez pt ca nu il pot flexa la glezna ca si piciorul drept, nu pot sta doar pe varful piciorului stang!.
Durerile persista, doar in gamba, parca ar fi un sarpe acolo.
Diagnosticul la radiografie a fost de polidiscopatie L3-S1 si afectarea nervului sciatic, blocaj in coapsa, gamba, glezna, cuprindere popliteu extern.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •