Parapareza spastica

28-03-2008
unicorn
Nu este medic/terapeut
unicorn
Buna, surioara mea cea mica, in varsta de 19 ani a fost diagnosticata cu parapareza spastica. Medicul nu ne-a putut da detalii referitor la originea acestui diagnostic. A cerut ca sora mea sa faca PUNCTII LOMBARE la terminarea maduvei. Va rog sa ma sfatuiti daca care sunt riscurile in urma acestor punctii lombare, daca se poate identifica prin acesta metoda provenienta bolii. Exista tratament pentru acesta boala? Este adevarat ca s-ar putea sa ramana invalida?!? Va rog sa ma ajutati cu un rapuns, toata familia este distrusa, e pacat mare s avezi o adolescenta de 19 ani la un pas de a ramane invalida!!
va scriu din CLuj, aici i s-au facut tot felul de nalize dar dorim si o alta opinie. ce ne sfatuiti? Unde sa mai mergem, nu putem accepta acest diagnostic! Va rog sa ma ajutati.

Multumesc.
2 comentarii
0
16-05-2008, ora 00:00
scapen28
Nu este medic/terapeut
scapen28
si eu am aceias boala, la ambele picioare, nu stiu ce sa zic cred ca eu stiu cel mai bine cum e sa fi asa, e foarte greu, eu ce sa zik am facut 5 operatii si se zice ca ar mai trebui sa fac una la genunchi dar nu dispun de banii necesari, imi pare foarte rau pt surioara ta daca imi puteti da un sfat ceva -
0
26-05-2012, ora 12:42
juliamumoasa
Nu este medic/terapeut
juliamumoasa
SI eu am aceasi boala si doctorul la care am fost eu din cluj mi-a spus sincer ca eu voi ramane cu aceasta boala si ca tot ce pot sa fac este recuperare pentru a putea merge cat de cat mai bine..si mie mi-a povestit cate ceva desprea aceasta boala si etapele pe care le are, eu sunt la etapa a treia iar dupa cum mi-a spus medicul are patru etape...ceea ce mi-a mai garantat este ca boala nu va mai progresa si ca voi ramane la aceasta etapa...As vrea sa te rog daca ai putea sa-mi indici un sait unde poot sa gasesc informatii despre aceasta boala...Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.