Parapareza spastica

30-08-2013
Anamaria282
Nu este medic/terapeut
Anamaria282
Buna ziua. am fost diagnosticata cu parapareza spastica de mica, am 3 operatii, alungire de tendoane la gleza piciorului, operatie cu bara intre picioare si transpozitie la genunchi care a fost facuta in noiembrie 2012.si dr ne a zis sa mergem la recuperare 4-5 luni dupa scoaterea ghipsului din pacate nu am putut decat 2 luni... una dupa ghips in ianuarie si inca una in august, intrebarea mea e daca vom face recuperare la anul (pauza de 1 an :( ) va afecta genunchiul ?
5 comentarii
0
31-08-2013, ora 10:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Parapareza spastica este o afectiune extrem de complexa, tratamentul fiind la fel de complex.
Nu am inteles exact ce tratamente chirurgicale s-au practicat.
In orice caz, in parapareza spastica tratamentul consta 99, 9999% din kineto-terapie si numai 0, 000001 chirurgie.
Prin urmare, este total gresit si contraproductiv sa neglijati tocmai singurul tratament eficient, adica kineto-terapia, care trebuie practicata fara intrerupere tot restul vietii...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-08-2013, ora 12:39
Anamaria282
Nu este medic/terapeut
Anamaria282
Buna ziua, pai nu stiu sa va zic exact cum se numeste... dar mergeam pe varfuri si la 4 ani m-au operat, ambele picioare in ghips, apoi la 13 ani operatia cu bara, adica ambele picioare in ghips si o bara ca sa pot desface picioarele, apoi la 14 ani nu puteam sa indrept genunchiul stateam cu el doar indoit nu il puteam indrepta deloc.Din cate mi-au zis doctorii nu sunt foarte grav si daca faceam recuperare am sanse de 100% sa ma fac bine..cel putin asa a zis doctorul, dar acasa nu o sa pot face gimnastica ca si la un centru..si cum mama nu ma prea duce nu stiu ce o sa se intample cu mine.:( toata viata ? off..
Am fost operata dr dr Pesamosca la 4 ani si celalalte 2 operatii la Ion donica
0
31-08-2013, ora 12:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, in tratamentul paraparezei spastice, cea mai importanta componenta este kineto-terapia, practicata cateva ore pe zi pentru tot restul vietii.
Este regretabil si contraproductiv sa negijati tocmai acest tratament...orice interventie chirurgicala este sortita esecului in cazul D-voastra daca nu este precedata/urmata de o kineto-terapie sustinuta, zi de zi...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-10-2013, ora 23:01
Anamaria282
Nu este medic/terapeut
Anamaria282
Buna ziua.as vrea sa va intreb daca parapareza spastica din nastere se poate vindeca complet?adica sa pot fi si eu ca orce persoana normala, sa alerg, sa practic sporturi.etc. ? :(
0
09-10-2013, ora 21:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Parapareza spastica este o afectiune extrem de complexa, generata cel mai adesea de suferinta creierului fetal in timpul nasterii.
Este o boala neurologica (cerebrala) si in nici un caz una de tip ortopedic.
Din pacate afectiunile cerebrale de acest tip sunt ireversibile.
Raspunsul complet il poate elabora, logic, numai neurologul.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.