paraziti intestinali la baietel 7 ani

19-08-2008
misu11
Nu este medic/terapeut
misu11
Am un baietel de 7 ani, si de jumatate de an nu mai scapa de limbrici. M-ia dat doctorul de familie Zentel, am apelat la seminte si ulei de dovleac, usturoi si capsule de usturoi, ulei de busuioc, Helmiflores, nu mai stiu ce sa-i mai dau. Dupa fiecare perioada de tratament i-am facut analize si mereu ia aparut oua de ascaris. Are perioade cind spune ca il doare burta si nu poate minca, se trezeste noaptea la 1-2 ore cu spasme la stomac si vomita, buzele ii crapa si face zabalute la colturile gurii, dar ce ma ingrijoreaza cel mai tare in ultimul timp, cind are spasmele i se zbate si ochiul sting. Cite odata simptomele le mai are si ziua. Asta dureaza cam 1-2 saptamini maxim apoi urmeaza o perioada de liniste, dupa care iar incep simptomele. Am urmarit si o perioada simptomele apareau fix cind era luna noua dar de un timp sa decalat.
Pe data de 18.08.2008 i-am dus iar o analiza pentru examen coproparazitologic si asteptam sa vedem rezultatele. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa mai fac daca ii apar din nou oua de ascaris?
3 comentarii
0
19-08-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
intrebarea mea este:imbracamintea copilasului o fierbeti??pt ca daca nu fierbeti imbracamintea lui si nu dezinfectati jucarii obiectele cu care intra in contact, obiectele sanitare cum ar fi capacul de toaleta de ex.se reinfecteaza cu aceasta boala!!si sfatul meu este sa va faceti si dvoastra niste examene coproparazitologice pt ca puteti avea si sa nu prezentati nici un simptom!!de fapt toti membrii familiei trebuie sa faca aceste examene coproparazitologice si chiar si antigen giardia in fecale!!pt ca din cate stiu eu, la astfel de boli trebuiesc tratati toti membrii familiei indiferent daca au contactat sau nu boala pt ca ea se transmite destul de usor!!multa sanatate!!
0
21-12-2013, ora 20:30
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
indiferent daca fierbeti sau nu lenjeria sau daca curatati jucariile de infestat tot se infesteaza, mergand pe strada de la oualele din atmosfera, de la gradinita daca merge, de la ceilalti membri ai familiei.
parazitii au diferite stadii de evolutie, astfel incat daca la un membru al familiei un parazit adult depune oua la un alt membru e posibil sa-l fi eliminat si sa nu mai aiba asa ca asta se intampla cand faceti tratament, va reinfestati pentru ca schemele de tratament nu sun respectate, ele se reiau dupa o anumita perioada in functie de parazit, unii depun oua la 3 zile altii la 10 altii la 21 de zile.
0
13-03-2014, ora 15:58
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Va recomand pentru copil, capsulele Vermicin 1 capsula de 3 ori pe zi, intre mese si siropul Vermicin 4 lingurite pe zi, timp de 2 saptamani.Dupa o pauza de 2 saptamani cura se repeta inca de 2 ori.Tratamentul este necesar sa fie facut de toti membrii familiei iar dieta si igiena sa fie respectate cu strictete.
Se recomanda o dieta fara lactoza (lapte de vaca, oaie, capra, smantana, branza, iaurt, unii biscuiti, ciocolata sau produse pe baza de cereal), reducerea aportului de cofeina, alimente rafinate, zaharuri, fructe.
Se consuma alimente cu continut crescut in fibre (afine, papaya, ananas), seminte de dovleac, alune, nuci, ulei presat la rece de dovleac, de nuci, de masline, naut (apa de la fierberea nautului), patrunjel (frunze si seminte), frunze de telina, hrean, scortisoara, coriandrul, anasonul, tarhonul, oregano, ceapa cruda, usturoi crud (minim 4-6 catei de usturoi pe zi).La copii se administreaza dimineata si seara cate un sfert de pahar de lapte vegetal in care s-au pus doi catei de usturoi zdrobiti in prealabil.
Se evita consumul de alcool, cafeina.
Se recomanda respectarea masurilor de igiena, spalatul mainilor inainte de masa.Este necesar tratarea concomitenta si a celorlalti membri ai familiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: