pastilă de a doua zi

14-02-2018
alil
Nu este medic/terapeut
alil
Buna! Am luat pastilă de a doua zi asa cum este indicat dupa un contact sexual neprotejati...ce ma îngrijorează e ca ma doare burta de atunci, de ce? Stie cineva?? Am 19 ani
5 comentarii
0
14-02-2018, ora 10:58
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
La unele persoane, ce-i drept într-un procent mic, pot apărea și astfel de dureri, dar dacă e de la pastilă, ar trebui să-ți treacă în scurt timp. Să nu fie o coincidență, să fie de la altceva.
0
14-02-2018, ora 17:51
alil
Nu este medic/terapeut
alil
De la ce altceva ar fi? Trebuia sa imi vina menstruatia, dar încă nu mi-a venit
0
18-02-2018, ora 12:19
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Întârzierea poate avea și alte cauze, dar pentru mai multă siguranță ia un test de sarcină de la farmacie sau mergi la un control ginecologic. Controlul ginecologic poate depista și alte lucruri, de ex. o infecție.
Apoi pastila de a doua zi nu are efect asupra unei sarcini deja existente din lunile anterioare, numai în 24 de ore de la ultimul contact neprotejat.
0
18-02-2018, ora 13:53
alil
Nu este medic/terapeut
alil
Mi-a venit menstruatia. Oare sunt sanse sa fiu însărcinată sau lucruri de genu?
0
18-02-2018, ora 17:57
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Normal ar trebui să nu fii, dar au fost situații când a venit menstruația și peste sarcină. Dar de obicei nu numai lipsa menstruației înseamnă că e sarcină, sunt și alte semne(greața sau răul de dimineață, sângerări sau alte scurgeri vaginale, sensibilitatea crescută a sânilor, oboseala sau somnolența, etc.) pe care le poți urmări.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici