pastila de -dupa-

14-11-2008
a_2
Nu este medic/terapeut
a_2
duminica am facut-o cu prietenul meu si nu ne-am protejat..trecusera 28 de ore pana sa iau pastila.. am avut toate simptomele, doar ca am avut si un fel de intoxicatie..
isi facuse deja efectul pastila?
mai e nevoie sa fac un test de sarcina?
va rog sa-mi raspundeti..
sunt practic disperata:(
8 comentarii
0
15-11-2008, ora 08:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pastilele, nu pastila daca ai facut contraceptie de urgenta.Sau ai uitat sa iei pilula zilnica?Eu nu prea am inteles.Ce fel de intoxicatie? Ce pastila ai luat?Cand ai avut ciclu ultima data ?
0
15-11-2008, ora 09:04
a_2
Nu este medic/terapeut
a_2
eu locuiesc in austria..aici numai vikela exista..e o singura pastila, avand acelasi efect ca postinor..
ciclul mi-a venit ultima data pe 12 oct, doar ca a durat vreo 4 zile...si dupa o sapt mi-a venit iar..nu stiu exact acum cand ar trebui sa-mi vina...de obicei vine f regulat, banuiesc ca de la pastila se va deregla..
si intoxicatia am facut cam dupa vreo 30 de ore dupa luarea pastilei...ma gandesc ca nu are nici o legatura cu pastila..


[nu ma prea stiu pe forum...:( ]
0
15-11-2008, ora 19:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dereglarea o ai de la pastila.Daca nu-ti vine ciclul pana la sfarsitul lunii fa-ti un test de sarcina.Nici eu nu cred ca intoxicatia e de la pilula ; daca era sa fie de la ea aveai probleme la o ora dupa ce ai inghitit-o.Numai bine!
0
18-11-2008, ora 22:41
a_2
Nu este medic/terapeut
a_2
daca fac un test de sarcina mai repede decat cele 2 sapt, mai e la fel de eficient?
pot fi sigura si atunci de rezultat?
0
01-06-2010, ora 15:08
ionela10000
Nu este medic/terapeut
ionela10000
Am si eu o mare problema.Ieri pe la vreo ora 12 am avut un act sexual cu prietenul meu si nu am folosit prezervativul iar el a ejaculat in mine. dupa 30 de minute am ajuns la farmacie si miam cumparat "o pastila de dupa".numai stiu cum se numeste...: dar am dat 7 sute 50 de mii(bani vechii)...banuiesc ca era una de calitate:(((. Greturi sau ameteli sau o alta simtoma nam avut:((((. va rog ajutatima.datsimi o parere.:(((
0
07-06-2011, ora 18:51
corina1
Nu este medic/terapeut
corina1
Buna!
Am si eu o intrebare, eu folosesc pastile anticonceptionale (ultima pastila o iau miercuri si ciclul imi vine tocmai samabata) am avut relatii sexuale neprotejate cand nu mai luam pastilele asa ca am cumparat de la farmacie pastila de a 2 zi, care am luat-o imediat la vreo 20min, menstruatia mi-a intarziat 4zile (astazi e prima zi dar imi curge cam putin )ideea e ca maine ar trebui sa incep sa iau anticonceptionalele dar nu stiu ce sa fac sa le iau sau sa astept sa mi se termine menstruatia???
Sper sa ma puteti ajuta ! Multumesc!
0
07-06-2011, ora 19:28
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Stiu ca daca ai facut o pauza de administrare a pilulelor, cand incepi din nou sa iei, iei pastila in prima zi a ciclului, deci in prima zi de menstruatie.
0
07-06-2011, ora 20:21
corina1
Nu este medic/terapeut
corina1
Nu am facut pauza de pastile terminasem cutia si in timpul asta trebuia sa imi vina menstruatia.
Iar cu prima zi cand iei iar pastile dupa o pauza sa sti ca depinde si de ce pastile iei si de doctor eu cand am inceput sa iau anticonceptionale ginecologul mi-a zis sa incep din a 5 zi de ciclu.cred ca depinde nu stiu.
Oricum problema e ca nu facusem pauza doar asteptam sa imi vina menstruatia dar acum ca mi-a venit si imi curge foarte putin banuiesc ca este si din cauza pastilei de a 2 zi dar nuj daca sa astept sa mi se termine ciclu si sa le iau(chiar daca nu am o menstruatie normala din cauza pastilei? ) sau sa continui ca si pana acum(asta insemanad sa incep de maine ) ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici