pastila rigevidon uitata

26-04-2011
manager83
Nu este medic/terapeut
manager83
Iau rigevidon de 4 ani de zile...in ultima saptamana am uitat o pastila(o luam de obicei la 7 seara) si am luato a doua zi deci dupa 24 ore...apoi seara la 7 am luat urmatoarea pastila asa cum era normal..am avut contact sexual, dar nu s-a ejaculat inauntru...mi-a venit ciclul normal dupa ce am terminat folia, dar totusi sunt ingrijorata...e posibil atunci sa nu isi fi facut efectul pastila luata la mai mult de 24 ore si totusi ciclul mia venit.
20 comentarii
0
26-04-2011, ora 22:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu ati ramas insarcinata, probabil din cauza ca ati luat anticonceptionale o perioada mai lunga sau din cauza ejacularii externe. Totusi, e bine sa nu va bazati pe acest fel de loterie si, altadata, daca uitati pilula, alicati regula de 7 zile: adica, timp de 7 zile, considerati ca ati iesit de sub protectie.
0
27-04-2011, ora 09:42
manager83
Nu este medic/terapeut
manager83
dar daca ejacula inauntru era un risc?eu tb sa iau pastila seara la 7.30 si am luato la 10 dim, deci 14 ore nu 12..cont atat de mult 2 ore?
0
28-04-2011, ora 16:33
03fba
Nu este medic/terapeut
03fba
buna ziua...asta e a 2a luna de cand folosesc anticonceptionale rigevidon...dupa ce am luat primele 3 comprimate albe din flacon am facut o infectie urinara...si am inceput sa iau antibiotic ceroxim...dupa 3 zile de folosit antibioticul m-am culcat cu prietenul meu...si si-a dat drumul in mine...eu stiu ca atunci cand iei antibiotic, anticonceptionalele nu isi mai fac efectul atat de bine...e posibil sa fi ramas insarcinata? am uitat sa mentionez ca doar de 3 zile imi trecuse menstruatia...va rog raspunde-ti-mi si mie...urgent...ca stau ca pe ghimpi! va multumesc mult
0
29-04-2011, ora 08:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele interactioneaza cu unele antibiotice, dar nu cu toate. Ceroxim-ul face parte dintre cele cu care nu interactioneaza. Deci, nu aveti motive de ingrijorare.
0
29-04-2011, ora 08:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@manager 83: In general, uitarea in jur de 12 ore (chiar si 14 ore) nu ridica probleme, pe cand uitarea de 24 de ore poate duce la ovulatie.
0
30-04-2011, ora 16:43
03fba
Nu este medic/terapeut
03fba
multumesc frumos domnule doctor pentru raspuns !
0
08-08-2011, ora 21:26
somire
Nu este medic/terapeut
somire
buna ziua, iau anticonceptionale marvelon 21 de 4 luni am mai luat si inainte dar am facut o mica pauza, aseara adica duminica am uitat sa iau a-5-a pastila din prima saptamana si sambata cu o seara inainte am avut contact sexual se poate sa raman gravida? Mentionez k am depasit 12 ore
0
16-08-2011, ora 12:52
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Contactul de dinainte de uitarea unei pilule nu pune probleme. Sa va protejati suplimentar (prezervativ) 7 zile dupa - 7 pilule active.
0
11-08-2012, ora 16:30
alisa dobrescu
Nu este medic/terapeut
alisa dobrescu
domnule doctor dragomir folosec rigevidon ca anticonceptionale si azi trebuia sa iau ultima pastila alba dupa care maine incepeam cu cele rosi... dar am pierdut ultima pastila alba si am luat una rosie care trebuia sa le incep maine. are ceva daca am inceput de azi cu cele rosii, desi trebuia sa le incep de maine ? astept raspunsul dumneavoastra. va multumesc mult
0
11-08-2012, ora 16:36
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
practic, alisa draga, inseamna ca tu nu ai terminat folia, deci nu mai esti protejata.
pilulele rosii sunt pilule placebo, contin fier, poti sa le iei, poti sa nu le iei.
Astepti menstruatia, incepi noua folie..
Important este ca tu de acum sa te protejezi suplimentar, pana vei incepe noua folie si vei inghiti 7 pastile din ea.

Sau, poti merge la farmacie, iei o noua folie, iei doar o pastila din ea - ultima pe care trebuia sa o iei din folia actuala si pe care ai pierdut-o.. si pastrezi folia aceasta ca folie de rezerva, si protectia se mentine.
0
11-08-2012, ora 20:13
Ana-Maria20
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria20
Buna! De 2 luni urmez un tratament cu ac stodette, toate pastilele le-am luat corect, nu am vomat si nu am luat nicio pastila care sa diminueze efectul. In prima luna a fost totul ok, am avut doar spotting, in schimb de cand am inceput a 2 folie cam de la a 4-5 pastila am avut unele simptome mai ciudate...mi s-au intarit si marit sanii si au devenit durerosi, am avut mai multa pofta de mancare si am pus chiar 1 kg...cateodata si somnolenta.Este nevoie sa imi fac atatea griji? poate fi vorba de o sarcina? sau sunt eu prea paranoica? Ma gandesc atat de mult la starile astea incat parca mi le induc singura...aaa si de vreo 2 zile seara inainte de culcare am cateodata greturi. am terminat folia si acum astept sa imi vina cm. Ce credeti? un raspuns va rog
0
11-08-2012, ora 20:19
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
De la pilulele anticonceptionale ti se maresc si intaresc sanii, si te dor; greturile sunt tot de la ele, poate ca ar trebui sa iei in paralel un hepatoprotector ca sa nu iti distrugi ficatul; si tot de la pilule ai pofta de mancare si incearca sa mananci normal - putin si des - fara grasime, prajala; si intre mese fructe si legume, lactate.. ca sa nu te ingrasi mai mult; sunt persoane care se ingrasa pe perioada administrarii ac.
Sarcina nu cred ca este cazul - atata timp cat le-ai luat corect, nu au interactionat cu antibiotice, antidepresive, sunatoare sau greph. Asteapta menstruatia si vezi daca este normala
0
12-08-2012, ora 01:43
Ana-Maria20
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria20
Ok am inteles.cel mai frica imi este de o sarcina...dar o sa fac un test in caz ca nu o sa imi apara cm, sper doar sa fie de la ac. Ms pentru raspuns
0
12-08-2012, ora 02:10
alisa dobrescu
Nu este medic/terapeut
alisa dobrescu
multumesc mult pt raspuns!! dar daca am luat deja pastila rosie maine pot lua alta folie ca sa iau pastila pierduta asa cum ai zis ?
0
12-08-2012, ora 11:28
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Alisa, daca au trecut mai mult de 12 ore de cand trebuia sa iei pilula pe care ai pierdut-o, nu mai face nimic..asteapta menstrutia, si apoi incepi o noua folie, normal, in fiec seara cate o pilula, si dupa a 7-a pilula esti din nou protejata. Pana atunci prezervativ.

Ideea este urmatoarea: atunci cand pierzi o pilula, sau o versi, pentru a pastra protectia, iei o folie de rezerva din care administrezi doar pastila pierduta/varsata. Dar sa nu treaca mai mult de 12 ore de cand trebuia sa o iei normal. Altfel, protectia deja s-a pierdut si trebuia sa te protejezi suplimentar.
0
12-08-2012, ora 11:35
alisa dobrescu
Nu este medic/terapeut
alisa dobrescu
multumesc mult pt raspuns.
0
22-02-2013, ora 19:22
simona12
Nu este medic/terapeut
simona12
Buna seara, am uitat sa iau ultima pastiluta maro(rigevidon), trebuia sa o iau aseara, si abia in seara asta mi-am amintit de ea, cand trebuia sa incep o noua tableta.exista risc de sarcina?
0
11-12-2017, ora 18:24
ClaudiaAndre
Nu este medic/terapeut
ClaudiaAndre
Buna seara am si eu o intrebare iau rigevidon de 5 ani de zile si nam avut nici o problema insa luna aceasta am uitat sa iau pastila 2 zile iar cand trebuia sami vina nu a venit sa vazut doar cand ma stergeam ceva maroniu am facut un test de sarcina dar a iesit negativ poate antinconceptionalele sa infuenteze rezultatul testului deoarece eu nu leam oprit
0
28-12-2017, ora 23:36
ClaudiaAndre
Nu este medic/terapeut
ClaudiaAndre
Nu va suparati imi puteti raspunde si mie la intrebarea adresata mai sus va rog mult
0
06-08-2018, ora 15:16
Viole
Nu este medic/terapeut
Viole
Buna ziua am si eu o problema cu 2 ani in urma am fost la medicul de familie sa imi recomande anticonceptionale dna doctor mi-a recomandat regividon.iar eu nu le am luat atunci le am luat acum o luna..pe data de 15 iulie 2018 mi-a venit menstruatia iar eu am luat pilulele la 5 zile dupa terminarea menstruație iau pentru prima data pilule.am o scurgere de cloare maronie de la a 10 pilula...mai am 6 pilule si incep la cele maroni.nu stiu ce sa fac sa incep pe cele maroni sau sa continui cu cele albe blisteru e de 21+7
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •