Pata pe vedere
Buna ziua tuturor va rog frumos da ca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.
De vre-o saptamana am o pata pe vedere la ochiul stang atunci cand clipesc si este foarte enervanta
Am fost la medic m-a consultat si m-a intrebat dac am luat un laser in ochi raspunsul meu fiind negativ mi-sa recomandat un camp vizual, ai iesit perfect nu mai stiu ce sa fac.
De vre-o saptamana am o pata pe vedere la ochiul stang atunci cand clipesc si este foarte enervanta
Am fost la medic m-a consultat si m-a intrebat dac am luat un laser in ochi raspunsul meu fiind negativ mi-sa recomandat un camp vizual, ai iesit perfect nu mai stiu ce sa fac.
3 comentarii
Buna seara! Examinarea vitrosului s-a facut? Banuiesc ca exista o tulburare vitreana, pentru a preciza natura ei se face examinarea vitrosului( frecvent o hemoragie vitreana sau sechela dupa o hemoragie vitreana). Poti lua Vitreoxigen -1 cpr pe zi, 3- 6 luni. In cazul in care simptomatologia nu se remite, daca este vorba despre o modificare vitreana, poate intra in discutie si vitrectomia. Numai bine
Ok am inteles nu s-a facut acea examinare va multumesc mult pentru raspuns
Buna seara,
Tot legat de vedere si pete verzi..
Am avut o filmare acum o luna si din greseala am trecut prin fata unui proiector de lumina foarte puternic (cc 30cm distanta fata de ochi), din greseala m-am uitat in el si de atunci am ramas cu o pata verde pe ochiul drept, circulara si centrata chiar pe mijloc. Doresc sa adaug ca ochiul stang nu a fost afectat dar simptomele la ochiul drept sunt: imagine neclara, putin inchisa (fata de ochiul drept) si aceasta pata verde circulara, care ma jeneaza..
Ce este de facut, exista tratament? sau/si medicamentos?
Multumesc,
Sebastian Roman
Producator Multimedia
Tot legat de vedere si pete verzi..
Am avut o filmare acum o luna si din greseala am trecut prin fata unui proiector de lumina foarte puternic (cc 30cm distanta fata de ochi), din greseala m-am uitat in el si de atunci am ramas cu o pata verde pe ochiul drept, circulara si centrata chiar pe mijloc. Doresc sa adaug ca ochiul stang nu a fost afectat dar simptomele la ochiul drept sunt: imagine neclara, putin inchisa (fata de ochiul drept) si aceasta pata verde circulara, care ma jeneaza..
Ce este de facut, exista tratament? sau/si medicamentos?
Multumesc,
Sebastian Roman
Producator Multimedia
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6Cerculete colorate... la fiecare 2-3 luni de obicei cand ma trezesc incep sa vad mai rau
- 39Ceata pe ochi
- 13Keratoconjunctivita???
- 20usturimi de ochi
- 7blefaroconjunctivita cronica
- 2infectie la ochi ?
- 19Puncte negre, puncte funds, plutitori, floaters sau cum le zice
- 12ochisorii la sugar
- 6probleme la ochiul stang
- 9Raceala vara (pe canicula)
- 5pata galbena la ochi...pinguecula
- 3Pata Neagra la ochiul stang
- 7Obsesie pentru urechi
- 0Ochii care lacrimeaza excesiv
- 2Ochi bolnavi
- 1Ochi bolnavi
- 1tensiune la ochi
- 1Durere ochi cand apas
Mai multe informații despre: Ochiul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Astigmatismul
- Sindromul ochi uscat - Kratoconjunctivita sicca
- Dezlipirea de retina
- Lagoftalmia paralitica
- Conjunctivita bacteriana simpla
- Tumorile pleoapelor
- Strabismul la copii
- Retinopatia diabetica
- Ambliopia (ochiul leneș)
- Exoftalmia
- Cristalinul
- Transplant de cornee
- Conjunctiva
- Pleoapele si reflexul de clipire
- Febra faringoconjunctivala
- Oboseala oculară (astenopia acomodativă)
- Heterocromia (ochii de culori diferite)
- Ochiul (analizatorul vizual)
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: