pata rosiatica la zona inghinala

10-06-2007
reduc89
Nu este medic/terapeut
reduc89
Am 18 ani si de aproximativ 2 luni mi-a aparut pe zona inghinala o pata rosiatica. La inceput nu i-am dat atentie dar mai tarziu ea a inceput sa se mareasca. La contactul cu apa ma ustura iar mai tarziu au aparut niste mici leziuni ale pielii. De aproximativ 3 saptamani mi-a aparut si la baza penisului iar spre varful acestuia pielea are mici crapaturi. Culoarea acestor pete rosiatica. M-am tratat cu Lamisil crema si nu a avut nici un efect, iar de 4 saptamani m-am tratat cu Biazol crema. Petele s-au mai ameliorat iar pe penis aproape au trecut. Micile crapaturi de pe varful penisului nu trec. In urma tratamentului cu Biazol pielea se exfoliaza. Mentionez ca nu am probleme cu igiena! Ce boala poate fi si ce tratament ar fi eficient. Ma puteti ajuta va rog? Daca vreun dermatolog ar vrea sa ma ajute as fi foarte recunoscator. As putea sa trimit si niste poze prin e-mail. Va rog mult ajutati-ma!
12 comentarii
0
11-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incearca Travocort crema in 2 aplicatii zilnice, dimineata si seara, timp de 7 zile, apoi numai seara 3 saptamani.
0
11-06-2007, ora 00:00
reduc89
Nu este medic/terapeut
reduc89
Am sa incerc recomandarea dvs. Imi pute-ti spune ce fel de afectiune este si daca e contagioasa. As vrea sa stiu daca prin contact sexual se transmite partenerei. Va multumesc!
0
12-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil este o "ciuperca" insa nu sunteti contagios!
0
12-06-2007, ora 00:00
reduc89
Nu este medic/terapeut
reduc89
Va multumesc mult ! O sa va tin la curent cu evolutia ei. Inca odata multumesc! Sunte-ti cei mai tari!
0
23-06-2007, ora 00:00
reduc89
Nu este medic/terapeut
reduc89
Imi puteti spune cat timp trebuie urmat tratamentul cu Travocort? Ciuperca e aproape vindecata... nu de mai vede aproape deloc. Va multumesc!
0
25-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Citeste mai sus durata tratamentului.
0
23-12-2007, ora 00:00
giurgiu
Nu este medic/terapeut
giurgiu
Una este sa primesti un sfat sau o sugestie prin internet si alta este sa mergi la un medic dermatolog la o consultaite.
Stiu ca prima varianta este mai facila pentru tine, insa ti-as sugera-o pe a doua pentru ca este mai practica.

Dupa aceea poti cere sfaturi si pareri cat doresti pe net.
0
13-04-2009, ora 13:26
belami
Nu este medic/terapeut
belami
Dupa cum vad DOMNUL E DOCTOR SI MI SE PARE SI FOARTE AMABIL mergeti la dansul , si se vede si unde lucreaza.E BINE SA AI UN MEDIC CUMSECADE CARE TE AJUTA CU DRAGA INIMA, CA SUNT CAM GREU DE GASIT.PASTE FERICIT.
0
09-02-2010, ora 13:36
toyboy898
Nu este medic/terapeut
toyboy898
Buna ziua!
@midorin42-am si eu o problema.
Sper sa ma puteti ajuta sau sa ma lamuriti.
Despre ce este vorba.in urma cu aproximativ 2 ani si ceva in urma unui contact sexual cu o fata(nu stiu daca e sau nu coincidenta)eu o stiam curata, mi-au aparut mici crapaturi la baza penisului, crapaturile se manifesta cu mancarime, apoi dupa un timp se usuca pielea in zona respectiva, si se transforma intr-o zona cu o aparenta de "pamant uscat de seceta"cu exfolieri ale pielii si urme cicatrizate, sper ca am fost explicit.
Zona respectiva cand e "sanatoasa"ramane rozalie si are aspect de pata formata prin oparire cu lichid cald.
Ce e ciudat e ca uneori e in partea dreapta, parte care predomina si alteori e in zona stanga, foarte rar.
Totodata mai apar crapaturi chiar la baza penisului in partea centrala si daca e in erectie si il apas in jos, se crapa si mai tare pielea.Bine nu exagerat...
Inainte sa se vindece temporar se formeaza uscarea in forma de zolzi care dupa spalare se desfac, ramanand usor "frageda"acea zona, cu usoara senzatie de usturime.
Am mai observat ca atunci cand sunt complet eplilat nu e asa vizibila, insa la cresterea parului bubian, se"agraveaza" Mai apare si in perioada de vara, cand e cald, si transpir in exces in acea zona pielea se "ïnmoaie"si devine foarte moale, daca ma scarpin se exfoliaza pielea si apoi spre uscarea zonei crapa.
Cand fac dus si la stergerea cu prosopul, daca frec mai abundent acea zona cand pare vindecata, pielea se da jos ca si cum ar fi pilele moarta.
Chiar acum cand va scriu zona e uscata si are acea imagine de pamant secetos.
Am uitat sa mentionez ca problema apare si dispare, nu are un ciclu constant, insa.
Mi-as dori sa ma ajutati daca se poate.
Va multumesc anticipat.
P.S.-vi-as fi recunoscator daca nu m-ati trimite la dr, nu de alta dar dr de familie e prieten de familie si "nu da bine la imagine"stiti cum e degeaba ma disculp, fiecare crede ce vrea.
O zi frumoasa tuturor.
0
12-02-2010, ora 19:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar nu pot sa-mi dau seama despre ce afectiune este vorba!
Cat despre trimiterea la doctor, puteti merge la un cabinet dermatologic fara trimitere de la medicul de familie, achitand consultatia.
0
27-04-2011, ora 13:18
nico 007
Nu este medic/terapeut
nico 007
buna ziua am si eu o problema mia aparut an zona inghinala o pata rosie am dat cu exoderil si mia mai trecut dar acuma mia iesit tot inghinal dar an partea din fata tot niste pere rosii dar micute ca o boaba de orez dar nu are nimic e decat rosie am mai avut acum vreo 5/6/ani o ciuperca si am tratato cu exoderil astept un raspuns multumesc
0
07-10-2011, ora 23:05
symo25
Nu este medic/terapeut
symo25
Buna seara, am s eu o problema in zona penisului mai etzact intre penis s piciorul stang, mi-a aparut cam de un an jumate un fel de aluna sau nuj cum sa ma exprim, o bucatica de carne care se pare ca in timp a crescut nu a ramas la aceeasi dimensiune ca in primele luni, este de aproximativ un centimetru in afara pielii, ideia e k nu ma doare la atingere sau ceva de genu, nu ma mananca, nu ma ustura doar k momental este foarte deranjabila k aspect s stau mereu cu frica in timpul contactelor sexuale s a igienei intime sa nu o rup sau sa o cipesc din greseala.V-as ruga sa imi spuneti ce ar putea fi sau unde ar treb sa merg pt un control.mentionez k am 20 de ani s o relatie de 4 ani cu o fata cu care de obicei avem contact sexual neprotejat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •