pata vinetie pe spate

11-08-2007
nicolcam
Nu este medic/terapeut
nicolcam
am o fetita de 1 an si 2 luni.Are de la nastere pe spate deasupra funduletului o pata usor vinata.Medicul de familie spunea ca e de la nastere si va trece, dar am observat zilele acestea ca parca sa marit.A urcat mai sus pe spate.Pot primi un raspuns despre asta.Apropo, fetita e ok in rest, e vesela si se comporta normal.Nu o doare cind o ating pe locul petei.Va multumesc.
3 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pata poate fi un asa-numit hemangiom - adica o dilatare a vaselor superficiale de la nivelul pielii. Daca e doar pata, de obicei ramane ca atare, insa daca vi se pare ca e reliefata sau creste in dimensiuni puteti consulta un dermatolog, intrucat hemangioamele se pot opera cu laser (insa, cel mai probabil, la varsta mai mare); in general nu exista riscuri cu exceptia laturii estetice.
0
25-08-2007, ora 00:00
nicolcam
Nu este medic/terapeut
nicolcam
Multumesc pt raspuns.Cred ca e OK.Nu sa marit pata, am fost putin speriat ca ceva nu e bine.Multumesc Dr. Ana-Maria Slanina.
0
03-03-2008, ora 00:00
s.ela
Nu este medic/terapeut
s.ela
POATE CHIAR UN SEMN DIN NASTERE DAR NU HEMANGIOM.
UNELE PERSOANE LA NASTERE AU UN ASTFEL DE SEMN DACA AU STRAMOSI DE ORIGINE ASIATICA. AM CITIT DESPRE ASTA PT CA SI FATA NOASTRA ARE IN ACEEASI ZONA SI VA DISPAREA IN TIMP.
CRED CA SE CHEAMA BLUE MAGNOLIA SAU CEVA DE GENUL ACESTA.
EU AVAND CAM SIGUR SI STRAMOSI TURCI CRED CA E CUM AM CITIT SI SEMNUL NU CRESTE IN TIMP.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •