Pauza de 7 zile

08-08-2007
amelie
Nu este medic/terapeut
amelie
Revin pentru o clarificare la subiectul "Inceperea celei de-a doua folii fara pauza de 7 zile".

In cazul in care nu iau toate pastilele din cea de-a doua folie, sunt protejata si pe parcursul celor 7 zile de pauza de dupa folia incompleta si pe parcursul foliei urmatoare (pe care o voi lua intreaga) sau daca nu pe ce perioada trebuie sa ma portejez suplimentar si incepand de cand?
Va multumesc anticipat.
14 comentarii
0
09-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, sunteţi protejată.
0
09-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Daca abia incepi protectia cu anticonceptionale, tre sa te protejezi suplimentar primele 7 zile, apoi pastilele iti asigura protectie chiar daca faci pauza intre folii, insa iti recomand sa ceri sfatul ginecologului si sa-ti prescrie folii cu 28 pastile pt ca acestea mai au si un pic de fier care te ajuta in perioada menstruatiei.
0
09-08-2007, ora 00:00
mikil
Nu este medic/terapeut
mikil
daca nu am facut pauza de 7 zile e pericol de sarcina?
ce sa fac?
0
09-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu este.
0
09-08-2007, ora 00:00
mikil
Nu este medic/terapeut
mikil
daca nu am facut pauza ce fac continui sa mai i-u o folie de pastile si fac pauza dupa aceea
menstruatia imi mai vine?
0
09-08-2007, ora 00:00
Laura_Georgiana
Nu este medic/terapeut
Laura_Georgiana
mikil..nu sunt medic dar stiu ca daca nu ai facut pauza continua sa iei cealalta folie si faci pauza la aceasta folie. bineinteles ca menstruatia iti va veni in pauza aceea de 7 zile,...
bafta!
0
27-08-2007, ora 00:00
szokina
Nu este medic/terapeut
szokina
Buna!
Din greseala am luat cu o pastila Yasmin in plus, si am inceput pauza. Ce se poate intampla? Sa tin pauza de 7 sau de 6 zile? Va multumesc anticipat.
0
09-06-2010, ora 10:51
ela.ionut
Nu este medic/terapeut
ela.ionut
buna!va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la o intrebare:E grav dak nu fac pauza de 7 zile dupa fiecare folie de pastile anticonceptionale?am luat timp de 4 luni fara pauza, chiar am si intrebat-o pe dna dr si mi-a spus k nu e nevoie de pauza, dar mam gandit k e impozibil asa ceva si de aceea va rog sa-mi rsp urgent.
0
09-06-2010, ora 23:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteti sa faceti sau sa nu faceti pauza de 7 zile intre folii. De obicei se recomanda pauza de 7 zile in scopul de simulare a menstruatiei si nu din alte motive.
0
19-01-2011, ora 13:38
vicuta50
Nu este medic/terapeut
vicuta50
Buna...am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta cu un raspuns cit mai urgent.de 2 luni am inceput sa iau anticonceptionale yasmin si acuma sint in pauza de 7 zile, au trecut 3 zile si nu mia venit ciclul...luna trecuta am ajuns in pauza de 7 zile, mia venit ciclul si apropo a inceput inainte de a intra in pauza...dupa ce mi sa terminat am avut relatii neprotejata dar mentionez ca eram inca in pauza de 7 zile... acuma sint in a 3 zi de pauza si numi vine ciclul menstrual...pot fi insarcinata???
0
31-12-2012, ora 14:37
Aralk
Nu este medic/terapeut
Aralk
Buna ziua. As dori sa va intreb ce mi se poate intampla daca iau timp de 6-12 luni Logest fara sa tin pauza aceea de 7 zile intre folii si daca exista riscuri ridicate sa raman insarcinata cu gemeni in primele 3 luni dupa ce voi intrerupe tratamentul cu anticonceptionale, pentru ca asa a patit o cunostinta de a mea, a ramas insarcinata cu gemeni in prima luna dupa ce a oprit tratamentul cu anticonceptionale. Multumesc.
0
22-03-2013, ora 18:41
zx25
Nu este medic/terapeut
zx25
buna ziua,

Daca am luat o luna de zile corect anticonceptionalele Yasmin, dar sunt in a treia zi de pauza si nu am menstruatie.e posibil sa imi vina menstruatia sau sunt insarcinata.MENTIONEZ ca am luat corect pastilele insa in prima zi de pauza am avut contact neprotejat.
VA ROG SA IMI RASPUNDETI.
0
03-07-2015, ora 18:23
delya2006
Nu este medic/terapeut
delya2006
Buna ziua.Am început luna trecuta prima folie de Mercilon la recomandarea medicului ginecolog.Mentionez ca am inceput-o in prima zi de menstruatie si am avut si contact sexual fără alte mijloace de protectie in primele 7zile de utilizare Mercilon.Astăzi sunt in prima zi de pauza din cele 7 si am avut si contact sexual neprotejat.Se mentine protectia?Exista vreo sansa sa rămân gravida?Astept radpuns.Multumesc
0
27-06-2018, ora 10:39
Elena enache
Nu este medic/terapeut
Elena enache
Buna, am si eu o intrebare. Luni nu mi-am luat pastila anticonceptionala si marti am luat-o si am avut act sexual iar azi dimineata am observat o scurgere transparentă gelatinoasa cu firicele de sânge, imi puteți spune ce inseamna sau ce este aceasta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •