Pauza doar 4 zile intre folii Logest !!!

12-06-2011
anaMaria11
Nu este medic/terapeut
anaMaria11
Buna seara!

Luna trecuta am luat prima folie de Logest(21 pastile). Inainte nu am mai luat niciodata anticonceptionale. Am facut pauza doar 4 zile si apoi am inceput cu urmatoarea folie de Logest, uitand ca trebuie sa fac pauza 7 zile, din pacate. In mod normal azi era ziua a 7-a.

1. Sunt protejata luna acesta, chiar daca nu am respectat pauza de 7 zile?
2. Este totul in regula daca, dupa ce termin folia aceasta o sa respect pauza de 7 zile?

Va multumesc

ana
3 comentarii
0
14-06-2011, ora 10:02
yzk
Nu este medic/terapeut
yzk
asa am luat si eu de cateva ori la rand, nu mai asteptam sa treaca cele 7 zile, cum imi venea menstruatia in a doua zi de pauza deja incepeam sa iau AC. Tot asa, eram la inceput si nu am inteles foarte bine de la medic cum trebuiesc luate.
Eu nu am avut probleme cu protectia, am fost protejata, cred ca daca iei corect toate cele 21 de pastile e ok. Iar dupa ce termini aceasta folie e in regula daca respecti pauza de 7 zile cum trebuie, nu afecteaza cu nimic, din contra. Mai asteapta totusi pareri.
0
14-06-2011, ora 18:19
anaMaria11
Nu este medic/terapeut
anaMaria11
Multumesc mult pentru raspuns.. De cateva zile tot astept. :)
Nici eu initial nu am intels f bine cum se iau AC, probabil ca nu am fost atenta.

Chiar azi am fost la medic, am intrebat si mi-a spus ca nu e nici o problema daca am luat mai repede AC, o sa fiu protejata intreaga luna, doar ca de acum inainte trebuie sa respect totusi pauza de cele 7 zile ( fara AC). Asa ar fi indicat.
0
14-06-2011, ora 23:03
yzk
Nu este medic/terapeut
yzk
Ma bucur mult ca e totul in regula la tine si ca nu mai ai motive de ingrijorare :d!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •