Peeling chimic

01-03-2019
Gagea
Nu este medic/terapeut
Gagea
Salut! Am o întrebare legată despre peelingul chimic! Doresc sa îmi fac un peeling chimic combinat : acid mandelic 22%+ acid salicilic 20%. Îmi puteți spune va rog in ce categorie se afla acest peeling? Dacă este un peeling superficial sau unul mediu?!? Și dacă pot face acest peeling având in vedere ca urmez un tratament cu antibiotic ( amoxicilina 875) pt 5 zile. Va multumesc
6 comentarii
1
01-03-2019, ora 18:08
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Este un peeling mai degraba superficial. Il puteti face si daca urmati tratament antibiotic cu amoxicilina.
0
02-03-2019, ora 09:57
Gagea
Nu este medic/terapeut
Gagea
Va multumesc pt aceasta informație! Încă o întrebare as m- ai avea legată de peelingu chimic. Pt peelingul mediu de regula care este diferența fata de cel superficial? CE se găsește in peelingu mediu? Compoziții. Se folosesc acizii glicolici? Sau ce combinații de acizi se regăsesc de regula in formarea unui peeling mediu
1
02-03-2019, ora 11:05
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Peelingul superficial actioneaza la nivelul epidermului ( stratul de la suprafata a pielii) iar cel mediu la nivelul dermului papilar ( stratul de mijloc).
Peelingul mediu se foloseste pentru a imbunatati aspectul pielii, vitalitatea, modificari de pigmentare, riduri fine, foto-imbatrinire, cicatrici superficiale.
Spre deosebire de cel superficial are reactii locale mai intense: roseata, edem ( umflarea pielii), cruste, descuamare; de asemeni si riscul de efecte adverse ( cicatrici, modificari de pigmentare) este mai mare.
Ca si substante clasic se foloseste acidul tricloracetic ( TCA), concentratii intre 40-60 % dar mai nou 35% in combinatie cu solutie Jessner ( acid salicilic, acid lactic si rezorcinol, cate 14 grame in 100 ml etanol), de asemeni acid glicolic 70%. pot fi alte substante/combinatii folosite; depinde de fiecare pacient in parte si preferinta/experienta medicului dermatolog care efectueaza procedura.
Este important sa discutati inainte de procedura cu medicul curant despre tratament, substantele folosite, contraindicatii, masuri de ingrijire a pielii post peeling.
0
02-03-2019, ora 13:07
Gagea
Nu este medic/terapeut
Gagea
Va multumesc ft mult pt promptitudine și pt aceste informații care îmi sunt de mare ajutor acum știind despre aceasta procedura și ce se regăsește pt fiecare
0
02-03-2019, ora 14:20
Gagea
Nu este medic/terapeut
Gagea
Încă o mica întrebare... este bine sa se efectueze extracții de comedoane+ puncte negre in aceeași zi in care se efectuează peelingul ? Sau trebuie cu cel putin câteva zile înaintea efectuării acestui peeling? Am auzit ft multe opinii legate de acest proces cum ca este ok in aceeași zi/ sau cu câteva zile inainte. Cum este corect?Va multumesc
0
02-03-2019, ora 23:05
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Preferabil nu in aceasi zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Peeling-ul chimic