Pensionare respinsa de la casa pensiei

14-09-2023
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am primit azi scrisoare de la casa pensiei cum ca s-a respins pensia dat fiind ca, contributia 2015-2023 se refera doar la pensia de varsta. Adica contractul de contributie de dupa 1 ianuarie 2017 doar la asta se refera. Eu am facut contractul in 2021, am cumparat 6 ani si platit anual inca 2 ani pana acum.
Deci am contribuit 8 ani fara a lucra deloc.
Ce trebuie facut ?
8 comentarii
1
14-09-2023, ora 16:59
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
del
1
15-09-2023, ora 14:15
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Da Costy eu ți-am spus că îți trebuie minim o lună lucrată nu plătită. Așa e legea încă din 2019. Nu mai poți să plătești din mână. Trebuia să te angajezi fictiv undeva înainte ca doctorul să-ți dea incapacitate de muncă. Deci practic tu plăteai dările respectivului angajator, el te ajuta cu niște simple hârtii. Nu știu acum dacă se mai poate, pt că ai de la doctor incapacitate de muncă...
1
15-09-2023, ora 15:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate angaja oricand si cu incapacitate de munca. Statul vrea ca tu sa muncesti.
1
15-09-2023, ora 15:11
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Păi nu văd cum. Dacă are de la comisie gradul 2, cine îl mai angajează? Dacă era gradul 3 da.
1
15-09-2023, ora 16:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate sa aiba si pensie. Tot se angajeaza daca vrea si daca il accepta. Crede-ma. Stiu cazuri concrete.
0
15-09-2023, ora 22:08
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pana sa se dea decizia de incapacitate de munca, s-ar zice ca ai putea lucra, poti sa zici ca ai lucrat cu greu 1-2 luni si apoi s-a agravat treaba. Dar asta mai inainte cu ceva timp de comisie, nu inainte cu o luna dar dupa ce tu ai avut internari de rau ce-ti era.
Asa ca poate poti face o angajare pe hartie si sa te reduci la comisie sa iti dea alta decizie dupa aia.

Dar nu stiu. Ca daca te duci dupa decizie, e contradictie, pai ori ai incapacitate totala de munca, ori poti lucra ? Nu merge ! Te zboara din gradul 2 imediat daca afla aia.
Doar sa le zici sincer ce vrei sa faci, ca faci o angajare fictiva si sa-ti dea apoi alta decizie dat fiind modificarea legii de la 1 ian 2018 (nu 2019), si ei sa inteleaga manevra si sa vrea sa te ajute, altfel adios muciacios.

Ce e aia "Tot se angajeaza daca vrea si daca il accepta". Ca sa te accepte inseamna ca poti lucra.

Plus ca nu stiu ce zic si aia de la casa pensiei la manevra asta. Adica nu stiu daca nu zice "aaa deci ai putut lucra...ia sa nu-ti mai dam nimic chiar daca comisia ti-a dat".
Si..daca-s ai dracu nu te cred ca ai facut fictiv, si te-a spart. Asa si comisia daca vrea sa te arda, nu considera fictiv si atunci au motiv legal sa te arda ! Legal tu ai lucrat, si ai pus-o.
Nu e asa simplu..., cel putin acuma.

Iar handicapul nici ala nu cred ca iau, ca am o chirie de 1500 lei inregistrata la ANAF, nu imi dau aia ca n-am venituri.
Asa ca is pensionaru` fara pensie. Hahaha.
1
16-09-2023, ora 01:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu mai despica firul in 4 si nu iti mai face atatea probleme. Te angajezi 1-3 luni, mai treci o data prin comisie si apoi depui dosarul. O sa fie bine.
0
17-09-2023, ora 22:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
O fi bine, nu stiu, sa intreb maine la casa pensiei sau marti daca ajung 1-2-3 luni de angajare.
Ca atunci fac asa cum ai zis tu.

Insa am gasit in lege si o categorie care beneficiaza indiferent de stagiul de cotizare, ce inseamna asta ? Ca poti sa nu ai deloc ?
Sau nu conteaza cat de putin ai, dar sa ai ?!

C.S.D, eu nu am inteles care a fost rolul la legea noua ? De ce au tinut neaparat sa ai lucrat ?! Contributia nu e tot contributie ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: pensionarea

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Poate fi crescută vârsta de pensionare? (studiu)
  • Pensionarea determină reducerea nivelului de activitate fizică al unui individ
  • Pensionarea timpurie poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  •