Perforatie sept nazal - cu inflamatie? a mucoasei

11-01-2008
AnonimTM
Nu este medic/terapeut
AnonimTM
Hello,

De mic am avut obiceiul sa ma scobesc in nas (stiu ca nu e frumos :D). Dar na, acum dupa 20+ ani de viata, mi-a aparut o perforatie a septului nazal. Tin minte ca o data parca am rupt o crusta care mi s-a format in acel loc, deci am presupus ca este de la acel lucru). S-au tot format cruste ulterior pe care le-am tot rupt, si am ajuns la o frumusete de gaura.
Dupa o interventie chirurgicala, mi-a fost "inchisa" perforatia de sept fara nici un fel de analize din ce cauza a aparut.
Dupa ce s-a mai cicatrizat operatia si tot (3-4 luni dupa), am observat ca intradevar septul s-a consolidat, dar o mica perforatie inca este acolo, care produce din cind in cind cruste. Iar nasul ma maninca, si nu stiu daca cumva mucoasa nazala nu imi este inflamata.
Am fost din nou la consultatie si mi s-a zis, "ca o sa treaca"; dar e deja un an de la operatie acus.
Deasemenea, dragii doctori au uitat un fir care au uitat sa-l scoata si am stat cu el aproape 8 luni. Sa fie vre-o infectie de la asta?

PS: Nu ma droghez sau alte chestii de genu. Singurul viciu este fumatul (dar nu cred ca are a face).
22 comentarii
0
11-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a evita formarea crustelor. Trebue sa faci tratament cu vit.A uleioasa cate 4-5 pic. la 6 ore.10 zile. sa nu rupi crustele, faci infalatii ca sa se inmoaie si faci si spalaturi nazale cu ceai de musetel sau apa cu putina sare de mare.
Cat despre perforatie, nu conteaza ca a ramas. Poti trai linistit si cu ea!
0
14-04-2009, ora 17:53
maryna
Nu este medic/terapeut
maryna
in primul rand buna ziua si ma bucur ca v-am gasit. caut de mult un medic orl-ist si nu gasesc pentru ca vreau sa cer un sfat. acum o luna am fost operata de amigdale. problema e ca eu eram si sunt fumatoare dar pana acum m-am abtinut deoarece ma gandeam ca "stric" operatia. acum cateva zile m-am apucat iar si as vrea sa stiu ce riscuri sunt. daca sunt. si daca afecteaza asta cu ceva operatia. multumesc mult
0
14-04-2009, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu afecteaza.. local locul operatiei cu nimic..
fumatul este foarte daunator la distanta.. in primul rand.. afecteaza plamanii.. deasemenea la nivelul neurotransitatorilor... intervine ireversibil...
Iti asumi placerea cu tot cu riscuri!!!
0
14-04-2009, ora 20:23
maryna
Nu este medic/terapeut
maryna
plamanii ii afecta oricum si inainte dar acum ii afecteaza mai mult pentru ca nu mai exista acea "bariera" adica amigdalele??
0
14-04-2009, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
.. NU.
amigdalele NU. opreau.. si nu opresc Fumul de tigara.
Fumul ajunge in plamani.. si toata negreata aceia din fum.. ramane acolo!
0
14-04-2009, ora 20:46
maryna
Nu este medic/terapeut
maryna
inseamna ca e falsa afirmatia precum ca atunci cand iti scoti amigdalele racesti mai repede la plamani pentru ca inainte amigdalele constituiau un fel de protectie
0
14-04-2009, ora 20:47
maryna
Nu este medic/terapeut
maryna
aaa si inca ceva. inainte sa ma operez mi s-a spus ca nu voi mai putea fuma nici odata. nu am inteles de ce si nici nu am indraznit sa intreb
0
14-04-2009, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
credeau.. ca dupa o pauza.. o sa intelegi.. ca nu e bine sa fumezi..
ce naivi..
0
14-04-2009, ora 20:53
maryna
Nu este medic/terapeut
maryna
multumesc mult pentru ajutorul dat. o seara placuta in continuare
0
28-09-2009, ora 22:15
Mihaelutza_M
Nu este medic/terapeut
Mihaelutza_M
Buna seara, am si eu o problema. Anul trecut in noiembrie am facut pneumonie si de atunci mi s-a tot infundat nasul si am folosit picaturi (olinth). Oare de ce continua sa mi se infunde nasul? Va rog sa ma ajutati.
0
29-09-2009, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai folosit prea mult atunci.. si ai facut o dependenta. tu administrezi olinthul.. el pentru cateva minute face vazoconstrictie.. si brusc o vazodilatatie care infunda nasul.
renunti in totalitate la olinth.
1. cumperi ser efedrinat. pentru urgenta..si.l administrezi.. cand e foarte infundat( mai mult seara la culcare)
2. cauti o farmacie care prepara Colargol. 1 sau 2 la %.
cate 3 pic la 8 ore 10 zile in pozitie culcat pe spate...o sa micsoreze cornetele in volum si nu o sa mai fie cazul de alte medicamente pentru a desfunda nasul.
0
29-09-2009, ora 09:35
Mihaelutza_M
Nu este medic/terapeut
Mihaelutza_M
Si dupa ce termin acest tratament nu o sa mai am probleme cu nasul infundat? Deci nu este neaparat nevoie sa merg la un consult? Va multumesc enorm de mult!
0
29-09-2009, ora 09:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu o sa fii multumita de rezultat.. peste 10 zile o sa mergi sa te vada la ORL.
0
29-09-2009, ora 09:57
Mihaelutza_M
Nu este medic/terapeut
Mihaelutza_M
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
0
07-10-2009, ora 20:05
Mihaelutza_M
Nu este medic/terapeut
Mihaelutza_M
Maine se implinesc 10 zile de tratament. Ma simt mult mai bine. Peste zi pot sa respir foarte bine, numai noaptea mi se mai infunda, de obicei cate o nara. Sa mai continui cu acest tratamet cu colargol?
0
08-10-2009, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci 10 ziel pauza.. si repeti inca 10 zile tratamentul
0
08-10-2009, ora 17:52
Mihaelutza_M
Nu este medic/terapeut
Mihaelutza_M
Va multumesc mult. Asa am sa fac. Seara la culcare pot sa mai folosesc serul efedrinat pentru a-mi desfunda nasul?
0
09-10-2009, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
numai seara si in cantitati cat mai mici.
0
09-10-2009, ora 10:54
Mihaelutza_M
Nu este medic/terapeut
Mihaelutza_M
Asa am sa fac. Va multumesc. Am sa va mai scriu sa va spun cum ma simt.
0
10-03-2011, ora 11:50
cryssy
Nu este medic/terapeut
cryssy
stimate domnule doctor,
am si eu o intrebare legata de perforatia de sept, mama mea (47 ani) a descoperit in urma unui control orl ca are perforatie de sept si nu stim care sunt cauzele. credeti ca este posibil ca perforatia sa survina in urma utilizarii abuzive a picaturilor pt nas? o perioada foarte lunga a folosit bixtonim iar apoi alte picaturi pentru ca nu putea sa respire f bine, are si deviatie de sept.
a fost intrebata daca prizeaza cocaina, destul de penibil pt o doamna in varsta sau daca s-a lovit in copilarie, ceea ce nu isi aminteste iar de droguri nici nu se pune in discutie.
ceea ce mi se pare f ciudat este ca in urma cu un an a fost la un alt consult orl iar dna doctor respectiva nu i-a spus nimic despre aceasta perforatie de sept.
analizele la sange au iesit f bine, a facut si testul sifilis si tbc, care au iesit negativ.
acum doua zile i-au fost recoltate probe pt biopsie si asteptam rezultatul.
va rog, daca puteti, sa-mi dati mai multe detalii despre perforatia de sept
va multumesc anticipat
0
10-03-2011, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
perforatia de sept poate surveni la persoanele care lucreaza in mediul toxic.. cu metale grele
sau si de la folosirea abundenta a vazoconstrictoarelor ( se blocheaza circulatia sangvina si survine necroza licala
nu e nici o problema majora acea perforatie.. nu vad cu ce ar deranja !?
0
10-03-2011, ora 14:37
cryssy
Nu este medic/terapeut
cryssy
va multumesc pentru raspunsul prompt!
mama nu a lucrat in mediu toxic, deci nu este cazul. cel mai probabil de la picaturile de nas.
probabil dl doctor a vrut sa fie precaut si de aceea ne-a recomandat biopsia, acum asteptam rezultatul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: