perioada de eficienta maxima la anticonceptionale

26-11-2008
alinac
Nu este medic/terapeut
alinac
unei colege i-a recomandat medicul sa foloseasca o metoda suplimentara de protectie intr-un anumit interval din luna, desi foloseste contraceptivele yasmin. am dedus ca exista o perioada in care pastilele sunt mai eficiente si una in care gradul de risc e mai mare.
as vrea sa va intreb doua lucruri:
1. cum sunt distribuite aceste perioade?
2. care este momentul din luna in care, suprapus cu efectul contraceptivelor, e cel mai sigur ca nu vei ramane insarcinata?

multumesc!
3 comentarii
0
26-11-2008, ora 13:53
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
sincer...eu n-am auzit ca, atunci cand folosesti anticonceptionale orale, sa te mai si protejezi suplimentar...Poate i-a recomandat la inceputul foliei in prima luna, si nu in fiecare luna..
0
26-11-2008, ora 20:31
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Nici eu nu am auzit. Stiam ca numai daca NU incepi contraceptivele in prima zi a menstruatiei, 7 zile trebuie protectie suplimentara, sau daca ai uitat vreo pastila mai mult de 12 ore... la fel.. o iei cand iti aduci aminte si o iei si pe cea aferenta acele zile si apoi 7 zile protectie suplimentara. Din cate am mai citit, ovulatia se opreste atunci cand iei anticonceptionale, deci nu cred ca e adevarat cum ca ar fi o perioada mai eficienta din luna.. sau ceva de genul. Parerea mea, totusi mai informeaza-te pt ca daca eu nu am auzit, nu inseamna ca nu poate fi adevarat
0
27-11-2008, ora 14:50
alinac
Nu este medic/terapeut
alinac
eu am patito deja o data desi foloseam contraceptive si nu am incalcat niciuna din regulile de pe prospect.
acum incerc sa gasesc o explicatie si sa imi recladesc increderea, pentru ca sincera sa fiu nu mai am curaj sa ma bazez pe ele, desi stiu ca statistic sunt destul de eficente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •