peritol pt a lua in greutate

08-02-2009
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna seara, am mers la endocrinolog, mi-a dat sa fac analize, dintre ele doar calciu a iesit mai mic, in rest toate bune, printre care -testosteron, prolactina, ficatul, chisturi pe ovare nu am.Eu am 27 de ani si sunt cam slaba la inaltimea de 172 cm am 48 kg.Si de aceea, dr mi-a zis sa iau urmatorul tratament, pe care l-am si inceput-- cal-d-vita masticabile, 2 pe zi-15 zile pe luna, cam 3-4 luni ; mentat- 2 pe zi, luat cateva luni ; ginseng-iau fiole buvabile -1 pe zi dimineata ; si peritol o lingura seara, dupa masa.mi s-a mai prescris si milgamma, 1 pe zi dimineata, in zilele cand nu iau calciu, Ce ziceti de peritol, in special? Am auzit ca f multe persoane s-au ingrasat de la el, dr mi-a zis ca lucreaza de f multi ani cu peritol si a avut numai rezultate bune.aM UITAT SA ZIC CA MI-A SPUS SA IAU PERITOL cam 3 luni incontinuu.Astept parerile voastre, sfaturile, tot ce m-ar putea ajuta. multumesc
22 comentarii
0
08-02-2009, ora 21:16
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Si cumnata mea este f.slaba si a luat peritol, S-a mai ingrasat dar nu destul.Oricum ea a luat doar o luna
0
08-02-2009, ora 21:18
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
mersi mult pt raspunsul atat de rapid.Ma intereseaza cate kg a luat intr-o luna si tot asa lua peritol 1 lingura seara? Asta daca stii, bineinteles.
0
09-02-2009, ora 08:30
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
cam 3 kg.Tot seara lua si ea dar nu stiu ce cantitate.O sa o intreb si te anunt.
0
10-02-2009, ora 20:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca poti, mananca polen si produse apicole, aduc un aport fantastic si este foarte sanatos! Numai Bine!
0
04-03-2009, ora 23:59
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
dar e bine sa imi fac un preparat de miez de nuca macinat cu miere de albine amestecat? cum ar trebui sa iau, cate lingurite pe zi si cate zile, pot lua si o luna intreaga zilnik?
0
11-03-2009, ora 16:00
alle
Nu este medic/terapeut
alle
si mie mi-a fost recomandat peritol dar pastile de catre medicul endocrinolog si le iau de 2 luni dar nu am luat deloc in greutate, dimpotriva mi se pare k slabesc pe zi ce trece.Ce alte remedii mai stiti?Va rog sa ma ajutati k sunt prea slaba si nu imi place asta, vreau sa ma ingras?
0
12-03-2009, ora 23:53
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna, alle, dar cate pastile de peritol iei pe zi? eu de ex iau numai seara, am pus cateva kg pe mine, vreo 3 la numar, intr-o luna si un pic, astept sa vad daca mai pun ceva in urmatoarea luna.Cred ca ar trebui sa iei perotol in paralel cu altele, nu singur, la mine de ex, mi s-a dat sa iau si MENTAT, GINSENG, sau GINSAVIT in cazul tau poti lua, 1 pastila pe zitimp de cateva luni, 2-3.In rest m-am apucat de fitness pt a-mi mari masa musculara, sa arat mai ca oamenii.deocamdata am o luna de cand merg la sala si rezultatele o sa le vad dupa mai multe luni.tu cati ani ai, ce greutate si ce inaltime?
0
13-03-2009, ora 10:58
alle
Nu este medic/terapeut
alle
buna candycandy, eu am 20 fara 2 luni am 1.70 m inaltime si 48 kg.Iau peritol una pe seara timp de 3 luni doar 20 zile pe luna cu pauza de 10 zile, si le iau impreuna cu magne B6(o pastila pe zi) si calcium+vit D3(10 zile pe luna).Tot acest tratament pe o perioada de 3 luni.Si nu am luat deloc in greutate, dimpotriva am slabit 1 kg.Tu ce parere ai mi-ai putea recomanda cv mai bun? Sa fie metabolismul de vina? si doctorita mi-a mai zis k poate sa fie cv genetic deoarece si mama in la varsta mea era slaba dar nu cum sunt eu.Si problema e ca eu mananc foarte mult si la ore fixe...Ce sa fie?
0
13-03-2009, ora 15:33
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
nu stiu cum de nu ai luat nici un kilogram in plus pana acum, dar poate din cauza ca iei cu intrerupere peritolul.mie mi s-a dat sa iau incontinuu, cam 2-3 luni.mai poti incerca cu ginseng din fiole care se beau, scrie ca dau pofta de mancare.si incearca sa mananci multi carbohidrati, adik paste, orez, fasole, toate combinate cu carne de pui, mai ales piept, lactate.eu sper ca atunci cand voi intrerupe peritolul sa nu dau jos kg care le-am pus in acest timp, pt ca am mai citit de asemenea cazuri.eu, de exemplu imi fac des paste(de ex.macaroane) cu branza, la cuptor, imi plac mult si mai si ingrasa.Si la mine e problema asta cu kg, mai ales ca am si un copil de aproape 3 ani-face in iunie-, si tot nu m-am ingrasat nici acum, dupa sarcina...etc.Si nici nu stiu daca sa mai cred pe cei care zic, "lasa ca ai numai 20 de ani, o sa vezi mai incolo ce o sa te ingrasi"-cum e cazul tau, la varsta, pt ca, uite, eu am 27 de ani si degeaba, tot nu s-a rezolvat nimik.Cand o sa apara mierea de albine noua, de anul asta, o sa imi iau si polen si o sa-mi fac intr-un borcan un amestec de miere, polen si lapte praf, cate o masura din fiecare, si o sa iau din aceasta pasta cate o lingurita, sau 2 pe zi, am mai auzit ca e recomandat pt ingrasat, dar ca are efect in timp.
0
15-03-2009, ora 23:05
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
arena, spune-mi te rog daca cumnata ta a slabit la loc dupa ce nu a mai luat peritol, ca am inteles ca asa se intampla dupa ce nu mai iei.
0
03-04-2009, ora 18:48
alle
Nu este medic/terapeut
alle
am si eu o intrebare: "de la cafea poti slabi?" pt k am auzit diverse subiecte pe tema asta si nush ce sa cred!!! voi ce parere aveti?
0
12-04-2009, ora 00:59
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Draga Candy, eu acum 6-7 ani am facut de la o gripa o pneumonie f urata si am slabit in 2 luni 6 kg de ajunsesem la 45 de kg (ajunsesem numai osul si pielea), m-am pus pe picioare cu vitamine Vitamax o capsula la 2 zile, spirulina (capsule) de la Hofigal si m-am apucat din nou de fitness iar in decurs de 1 an jumatate m-am pus pe picioare si am pus si kg la loc.Si inca un pont daca vrei sa te ingrasi: mananca dupa 8-9 seara sau mananca mancare tip fast-food mai des o perioada (desi nu e chiar sanatoasa te-ar ajuta sa te ingrasi).Multa bafta!
0
13-11-2009, ora 22:27
strykers1
Nu este medic/terapeut
strykers1
Salut. Am 15 ani[fac 16 in martie] si sunt f slab. Am aproximativ 1.68 si 47kg. nu am incercat inca nici o cura de ingrasare dar vreau sa incerc una cu Peritol, insa am o intrebare : Peritolul iti da pofta de mancare sau pur si simplu te ingrasa?Adica iti da pofta de mancare ca tu sa mananci mai mult si sa te ingrasi?eu am scoala incep la 2:30 si scap la 8:20[un program stupid] si nu prea am timp sa mananc f mult, de cele mai multe ori 2 mese pe zi-
0
15-11-2009, ora 22:02
duhulluiscar
Nu este medic/terapeut
duhulluiscar
Peritolul ingrasa ca urmare a unei dereglari metabolice pe care o induce si anume deregleaza asimilatia de calciu prin blocarea canalelor d ecalciu la nivel de celula si acest lucru este cunoscut demult ca duce automat la "punerea in greutate". Prin administrara de calciu homeopat acest proces se reverseaza de exemplu.
Dar punerea in greutate nu se intampla la toti oamenii iar dereglearea calciului are efecte foarte grave pt. organism. Pot aparea probleme cardiace si sute de alte probleme grave. Daca cititi mai exact despre importanta calciului cat si modul in care actioneaza peritolul va puteti face o idee...
Daunele pe care le aduce peritolul sunt sigure si multe din ele le gasiti pe hartia insotitoare.
0
16-11-2009, ora 12:52
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
o să vă crească pofta de mâncare destul de mult- şi o să mâncaţi mai mult şi vă veţi îngrăşa. nu înseamnă neapărat că slăbeşti la loc după ce te opreşti din luat peritol, pentru că nu el face ceva să vă crească greutatea ci pur şi simplu vă face poftă de mâncare mai mare. atâta doar după ce terminaţi tratamentul nu o să aveţi poftă la fel de crescută, dar nu înseamnă că o să daţi imediat jos- asta de obicei e mai greuţ pentru majoritatea persoanelor.
0
16-11-2009, ora 13:47
strykers1
Nu este medic/terapeut
strykers1
sa inteleg ca trebuie neaparat sa consult medicul de familie inainte sal iau?
0
12-04-2010, ora 09:59
biret
Nu este medic/terapeut
biret
buna!eu am luat biomed 6 si peritol si mam ingrasat in max o luna 3 kg...dar trebuie 3 luni facut acest tratament...va urez succes...
0
08-09-2011, ora 23:50
forexprom
Nu este medic/terapeut
forexprom
Ce pot sa va spun despre Peritol...
am 20 ani, 1.86 m, inainte ca sa iau peritol aveam 58 kg...
in trei saptamini mam ingrasat cu 3 kg... pete 3 sapatmini aveam 61kg... dar va spun. mai bine nu beti acest peritol... am baut peritolul acesta 3 satamini zi la zi... care 4 pastile pe zi (asa este doza pentru virsta mea). imi venea pofta de mincare tot normal!!!! ma bucuram ca ma ingrash.. peste 3 saptamini am incetat sa iau peritol (pentru ca mi-am pus piciorul in gips si nu mai puteam sa imi fac mincare cum inainte). si dupa 2 zile dupa ce nu mai beesem peritol cand ma puneam sa maninc imi venea sa vomit... :D mancam o lingura parca o bagam cu dea sila in mine.. dar foame mi era!!!
Nu va sfatui. :)
Acum au trecut vre-o 2 saptamini de cand nu mai beau perutol... si totdeauna cand maninc imi vine sa vomit! (mancarea e buna :P ). trebuie sa maninc si sa beau apa din urma :)

Asta e parerea mea... voi ganditiva bine inainte ca sa luati peritol.
0
11-09-2011, ora 11:29
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
Buna ziua, eu am luat peritol in urma prescrierii de medic in urma cu cativa ani, special pt a ma ingrasa, dar eu nu m-am ingrasat decat f putin, la mine nu s-a vazut deloc, eram f slaba, am luat periodic vitamine si o dieta bogata si sanatoasa.
Multa sanatate
0
14-11-2013, ora 20:03
intrebari si sfaturi
Nu este medic/terapeut
intrebari si sfaturi
buna, am 19 ani, 47 de kg si 1, 62, spuneti.mi va rog cum ma pot ingrasa intr, un timp mai scurt cum ar fi o luna doua! :)
0
17-09-2017, ora 15:47
elyct
Nu este medic/terapeut
elyct
Bună ziua as vrea sa incerc sa iau peritol imi puteti spune cum si cat se ia am 27 ani si43 kg si vreau sa ma ingras
0
24-10-2017, ora 22:07
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca vreti sa va ingrasati mancati dulciuri pe langa mancare, sau mancati mai multe ! Prajituri, placinte, clatite, nutela, tot felul, nu stiu daca e nevoie sa luati un medicament, dar poate nu intra si nu aveti pofta, si de aia vreti sa luati.
De exemplu pentru cineva care e slab si vrea sa mai puna, ia mancato voi in fiecare zi cate o ciocolata in plus fata de ce mancati acuma (impartita in mai multe portii e ca si cum nu ar fi), sa vedeti ca intr-o luna luati 3 Kg garantat, fara sa luati ceva medicatie.
Daca nu intra si nu intra deloc mai mult fata de ce mancati acum, atunci mda, trebuie luat ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Servirea meselor după o anumită oră seara - mai mult decât un mit!
  • Fructul întreg vs. sucul natural din fructe pentru o greutate sănătoasă
  • Administrarea glucocorticoizilor și creșterea în greutate (Studiu)
  • Perturbarea ritmurilor circadiene joacă un rol cheie în creșterea în greutate
  •