pete albe in jurul semnelor

12-06-2009
rocsyi
Nu este medic/terapeut
rocsyi
Buna ziua! De aproximativ 2 ani mi-a aparut in jurul semnelor o pata alba ca si cum pielea s-ar fi depigmentat in jurul semnelor. Mentionez ca aceste pete albe apar doar in jurul semnelor. As dori niste sfaturi sau un tratament adecvat. Multumesc!
5 comentarii
0
14-06-2009, ora 10:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Care semne, de circulatie ??
0
14-06-2009, ora 15:25
Cristina L
Nu este medic/terapeut
Cristina L
Buna ziua! Cer ajutorul tuturor care imi pot da un raspus cit mai complex! Acum 6-7 luni in urma mi-a aparut un cerc alb ( foarte bine determinat la inceput, acum cercumferinta este putin neuniforma) in jurul unei alunite aflate pe barbie. Pe zi ce trece se mareste tot mai mult, acum masoara un centimetru in diametru. Nu stiu care este cauza, am fost si la medic dar in ciuda tratamentului care il iau nu-mi trece. Medicul mi-a prescris ViTiX ( Food supplement, Antioxydant formula) si ViTiX GEL (skincare gel to help in the regulation of depigmentation). Nu mi sa spus sa fac nici un fel de analize, ce poate fi ? Va multumesc mult !
0
18-06-2009, ora 21:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acel nev se numeste Sutton, adica nev cu halou. Este o faza de evolutie spre fibrozare a acelei alunite. Dupa ce se va incheia procesul pielea se va repigmenta.
0
19-06-2009, ora 18:09
Cristina L
Nu este medic/terapeut
Cristina L
Trebuie sa continui tratamentul cu ViTiX ( gel si pastile) pina pielea se va repigmenta? Va multumesc mult pentru raspuns d-le doctor!
0
21-06-2009, ora 22:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu trebuie continuat tratamentul cu Vitix deoarece nu este vorba despre vitiligo!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •