Pete albui pe spate+rosii+brobonite

07-12-2008
nmario
Nu este medic/terapeut
nmario
Buna ziua.

De 6 luni (eu asociez cu perioada cand am fost la mare) mi-au aparut pe spate, in partea superioara, niste pete albe destul de mici(cea mai mare are cam un cm).La inceput nu m-am ingrijorat pentru ca mi-au aparut si in alti ani, dupa care au disparut.Dar cam de 2 luni..au evoluat.Mare parte din ele s-au facut rosiatice, fara lichid doar usor..umflate.Nu ma manaca, nu ma doare insa intr-o seara am simtit o arsura puetrnica intr-un punct de pe spate.M-am uitat si nu aveam nimic iesit din comun(muscatura de paianjen sau altceva)Am mai simtit acel timp de arsura dupa care s-a oprit.De cateva zile mi-au aparut si niste brobonite ca o alergie.Am luat cateva zile amoxacilina si m-a gandesc ca s-ar putea sa fie de la asta si sa nu aibe nici o legatura cu petele mele.
As aprecia daca mi-ati putea da un raspuns (eu ma framant gandindu-ma la ce e mai rau).
Multumesc aniticipat
5 comentarii
0
07-12-2008, ora 09:10
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
Dupa descrierea facuta petele albicioase de pe spate par a fi pitiriazis versicolor, iar celelalte aparute mai tarziu sunt altceva, fara legatura cu prima afectiune. Trebuie sa consulti un medic dermatolog.
0
27-12-2008, ora 13:37
giuliana
Nu este medic/terapeut
giuliana
Vreau sa stiu care este medicatia pt. pitiriazis versicolor.Nu am nici un fel de simptom numai ca sunt vizibile pe spate.Multumesc
0
27-12-2008, ora 13:38
giuliana
Nu este medic/terapeut
giuliana
Vreau sa stiu care este medicatia pt. pitiriazis versicolor.Nu am nici un fel de simptom numai ca sunt vizibile pe spate.Multumesc
0
01-01-2009, ora 11:59
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
Poti utiliza creme de tipul Biazol crema, de 2 ori pe zi timp de 2 saptamani, si sampon Ketodar cu care te speli pe torace si brate, si stai cu spuma 5 minute, apoi clatesti, tot de 2 ori pe saptamana. Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul dermatolog pentru confirmarea diagnosticului.
0
01-01-2009, ora 12:13
giuliana
Nu este medic/terapeut
giuliana
Multumesc Mihaela, daca imi permiti.La multi ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.