pete maronii pe picior

03-01-2009
nitzza
Nu este medic/terapeut
nitzza
am 29 de ani si am pe piciorul stang niste pete maronii, cred ca mi-au aparut de cand aveam 11-12 ani.Am fost la doi medici dermatologi si nici unul nu a stiut sa imi spuna ce am, am urmat diverse tratamente(creme naturiste)fara nici un rezultat.Vreau sa scap de aceste pete inestetice care imi acopera cam o palma pe picior si nu stiu ce sa mai fac.!!!
10 comentarii
0
07-01-2009, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este vorba de niste formatiuni nevice. Singura solutie de tratament este cea chirurgicala.
0
08-01-2009, ora 16:18
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Exista sanse si cu alte metode, dar mai intai, trebuie sa te vada un medic (mai inecarca la unul!). Eventual intreaba de metodele de depigmentare, care dau rezulate destul de bune, chiar daca se folosesc mai mult pt. zona faciala! ex.: peeling cu acizi sau depigmentare cu laser.
daca esti din Buc., pt. ambele metode, voi incerca sa-ti dau adresa unui cabinet.
sanatate
0
09-01-2009, ora 18:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
indika, depigmentare si si peeling pentru formatiuni nevice te sfatuiesc sa-ti faci tie, dar nu mai recomanda si altora, deoarece risca sa faca un melanom malign !!!
0
13-01-2009, ora 00:05
nitzza
Nu este medic/terapeut
nitzza
Va multumesc pentru raspuns si astept in continuare mai multe informatii.
Ce inseamna mai exact aceste formatiuni nevice si in ce consta aceasta interventie chirurgicala?Care credeti ca este cauza aparitiei lor? Ce imi recomandati?Pana acum nu s-au extins, dar exista aceasta posibilitate?Cum pot preveni aparitia lor?
0
16-01-2009, ora 19:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La toate aceste intrebari fie iti raspunzi singur, luand informatiile de pe internet, fie apelezi la un consult dermatologic.
0
10-05-2009, ora 13:33
mychaeala
Nu este medic/terapeut
mychaeala
Am 24 de ani si in zona buzei superioare (mustata), pielea a capatat o culoare usor maronie fata de restul pielii. Ma gandesc ca e din cauza epilarii pentru ca folosesc rapidepi adica o manusa care epileaza prin frecare, si practic exfoliaza pielea din zona respectiva. Folosesc aceasta metoda de aproape 2 ani si ma gandesc ca poate de aceea mi-au aparut acea nuanta maronie. Intrebarea mea ar fi ce as putea folosi pentru depigmentarea acelei zone pentru ca arata foarte inestetic.
0
12-05-2009, ora 20:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa apelezi la un dermatolog. In principiu se recomanda o crema care sa depigmenteze zona si o crema protectoare pentru ultraviolete.
0
29-05-2009, ora 12:28
alina89
Nu este medic/terapeut
alina89
buna ziua.am fost diagnosticata cu sifilis secundar.sunt alergica la penicilina si mi s-a dat sa i-au doxaciclina timp de 14 zile.am luat si 8 pasilute predinson 4 inrt-o zi si 4 in alta zi.as vrea sa stiu dak au acelasi efect k penicilina?mi s-a spus k nu este asa de eficient tratamentu cu doxaciclina.multumesc anticipat
0
03-06-2009, ora 20:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu, daca sunteti alergica la penicilina, se poate administra Eritromicina sau o cefalosporina pe care o tolerati, insa durata tratamentului este de cel putin 30 zile.
0
11-09-2018, ora 16:18
nicu92
Nu este medic/terapeut
nicu92
Buna ziua, mi a iesit mie si la toată familia pete ruginii pe maini pe talpi si foarte putin pe picioare in sus. ce ar putea fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.