pete mici rosii pe capul penisului = sifilis?

29-08-2007
smeq
Nu este medic/terapeut
smeq
acum o zi mia aparut niste pete mici rosii pe capul penisului... poate fi vorba despre sifilis? va rog ajutatima deoarece daca ar fi vb despre sifilis asta ar insemna ca eventual a luat si sotia mea sotia mea? va rog sunt disperat si vreau sa aflu inainte sa afle sotia mea
12 comentarii
0
30-08-2007, ora 00:00
osirinx
Nu este medic/terapeut
osirinx
cel mai probabil este vorba de o presiune mai mare exercitata asupra capului penisului care a dus la plesnirea unor capilare(daca sunt de dimensiunea unui vf de ac sau cva mai mari). Pt sifilis iti apare una mare care nu doare si se erodeaza in mijloc ramanand un mic crater
0
22-09-2007, ora 00:00
loricica
Nu este medic/terapeut
loricica
Nu este vorba de sifilis.Daca ai facut sex in ultimele zile s-ar putea ca partenera ta sa aiba un PH mai acid al secretiei vaginale in anumite perioade ale ovulatiei dar acest caz e foarte rar, sau poate fi o reactie alergica la latex.Nu te scarpina si evita sapunurile spalate cu gel de dus!Dormi linistit nu ai sifilis!!!Nu cred sa ai vreo boala cu transmitere sexuala.Urmareste atent evolutia si mai vb.
0
08-08-2009, ora 03:01
oltdeolt
Nu este medic/terapeut
oltdeolt
o pata rosie pe capul penisului ce ar putea fi ?
Multam
0
10-01-2010, ora 14:17
ramona zabava
Nu este medic/terapeut
ramona zabava
buza ziua, sunt inpreuna u sotul meu de aproape 5 ani, abia acum imi spune k acum km.9 ani a avut sifilis(de la mandre), am ramas traznita, a primit un sfat de la o pers.mai varsnika, kare la randul lui a avut si acesta sifilis, acesta ia recomandat sa isi comande o injectie (nu mi-a spus ce injectie)si sa mearga la spital pt analize si sa faca inj.acum eu ma intreb si speriata, se mai poate intoarce acel sifilis innapoi vreodata stiind k sta numai u mine si cum stiu dak e vindecat de sifilis?
0
26-02-2010, ora 13:55
cherestes andrei
Nu este medic/terapeut
cherestes andrei
buna ziu nu stiu ce e asta dar va rog sami raspundeti sincer miau aparut pe penis la baza capuletului bubite cu apa cred este sifilis sau doar o iritatie ca o am de ceva vreme?
0
29-04-2010, ora 21:31
paculeabt
Nu este medic/terapeut
paculeabt
RPR 5, iar TPHA O. -denota ca persoana este sau nu bolnava ?
0
08-09-2010, ora 17:59
coco 40
Nu este medic/terapeut
coco 40
Buna, in urma cu ceva timp am facut analizele pentru angajare, surprizza, VDRL plus/minus cu recomandare de repetare a analizei, doctora ma intrebat daca cumva am fost bolnava, iam raspuns ca nu, mi-a recomandat repetarea analizei, si a zis ca imi da rezultatul dupa analiza.Nu mi-am mai facut nicio analiza, in schimb mi-am administrat 5 zile de penicilina 2 milioane Ul a 12 ore, si apoi 2 injectii moldamin 1200 U pe saptamana , timp de 3 saptamani, de profesie sunt asistenta medicala, si stiu ca VDRL toata viata imi va ramane pozitiv.Oare am procedat corect sau nu?
0
21-10-2010, ora 18:37
ochi negri
Nu este medic/terapeut
ochi negri
Buna ziua tuturor! in 2007 descopeream ca am contactat sifilis...M-am tratat, am facut injectii de moldamin pana cand analizele la sange mi s-au imbunatatit.Eu insa, la distanta de 3 ani continuu sa traiesc cu teama ca inca mai zace pe undeva in organism si ar putea reaparea candva.Poate fi posibil?Mi-ar fi de mare ajutor raspunsurile unora care au trecut prin asa ceva si mai ales raspunsurile medicilor, asistentilor...va multumesc.
0
30-01-2011, ora 20:20
animagus2008
Nu este medic/terapeut
animagus2008
Buna ziua, sunt disperat, e adevarat ca am avut o relatie acum 2 luni de zile cu fata fara sa folosim protectie, asta e, asa ne-a fost capul asa patim, ea aparent nu are nimic iar eu dupa o luna si ceva aproape 2 imi apare la caniste latei pe penis care ii luam cu degetul daca deam pe el, asa ca matreata si ma manca rau de tot, dar s-a potolit, acum a ramas o chestie umflata la preputz, nu ustura nu doare nu e rana deschisa, nici in forma sifilisului primar cum spun astia, e doar circular in jurul preputului, fara a fi rosu si a ramas asa... ce poate fi un sfat pana ajung la un dermatolog, sper sa imi dati vesti bune. Va rog din toata inima sa imi raspundeti sunteti sungura sursa a mea
0
26-07-2012, ora 00:36
Bogdan IN
Nu este medic/terapeut
Bogdan IN
Va salut recent am facut o analiza pentru admiterea la un institut de invatamant, iar rezultatul realmente m-a socat.
Eu sunt un om precaut si nu credeam ca pot face asa ceva vreodata...
Analize
V.D.R.L.
RPR cantitativ - metoda imunoturbidimetrica
1: Negativ
≥ 1: Pozitiv
R.U.= unitati RPR
1 R.U. corepunde unui titru
RPR 1/1 la reactia clasica.
R.U.
0
Anticorpi - Treponema pallidum
TPLA cantitativ - metoda imunoturbidimetrica
10: Negativ
≥ 10: Pozitiv
T.U.= unitati-titru
1280 T.U. corespund unui
titru TPHA 1/1280 la reactia clasica

EU NU INTELEG.. IL AM SAU NU IL MAI AM IN SANGE?????
0
05-12-2012, ora 17:42
vic.ceb
Nu este medic/terapeut
vic.ceb
buna ziua nustiu ce ar putia fi dar am niste sictome care ma deranjiaza...1)imi amortzeste mina singa si piciorul sting...2)permanient vreu sa dorm ma simt obosit...3)ma ustura ochii chind ii inchid sii deschit 4)in gura simt un gust acru.4)pe capul penisului o aparut un punct rosu.si inca in gura pe buza mio aparut un fel de gerpis nis nustiu cum sai zic... si am ametzeli...ce ar putia fi ajutatzima cu vriun sfat...toate acestia au inceput dupa ce am avut relatzii sexuale...tot o fost protejat... da ma ghindesc foarte mult la asta ma derangez...dupa relatzie sexuala a trecut aproape 2 luni si a fost numai o singura data...multzumesc anticipat!!! poate nui sifilis nustiu ce ar putia fi dara ajudatzima..
0
15-05-2014, ora 16:16
loreali
Nu este medic/terapeut
loreali
Pentru Coco, vdrl se negativeaza după un tratament corect, tph ramine positiv. Ce fel de asistenta eşti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: