Pete pe burta, inchise la culoare (+poza)

11-07-2011
Radu93
Nu este medic/terapeut
Radu93
De foarte mult timp, mi-au aparut niste pete pe burta, mai inchise la culoare. avand pielea putin mai alba se observa usor. Nu am nicio o problema cu ele... nu ma mananca, nu am nici cea mai mica idee de cand de am, dar sunt sigur ca mai mult de 5 ani, nici nu cred ca s-au mai extins... (cu toate ca nu sunt sigur de afirmatia aceasta...) si nu ma deranjeaza in niciun fel... sunt doar curios oare de ce au aparut si daca exista vreun mod sa scap de ele :)
Mentionez ca o pata mai am doua pete mai am pe picioare, una pe piciorul stang si alta pe cel drept, aproape de zona genitala (sunt pe picior). Ce am mai observat in ultima vreme este ca odata sunt un fel de roz/rosu mai deschis si alta data sunt maro deschis... :|
Am facut si o poza ca sa vedeti cum arata, deoare ce descrierea nu prea e de folos.

http://imageshack.us/photo/my-images/703/img5491dr.jpg/

Multumesc :D

PS. Mentionez ca am 17, in cazul in care e de folos...
3 comentarii
0
11-07-2011, ora 16:57
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Mergi la dermatolog..nu se dau tratamente pe forum..el este in masura sa-ti zica despre ce este vb si sa-ti tratamentul corect..
0
12-07-2011, ora 18:42
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Probabil este vorba de pitiriazis versicolor. In urma unui consult dermatologic vi se va pune insa un diagnostic de certitudine si vi se va prescrie un tratament adecvat.
Numai bine,
0
12-07-2011, ora 19:02
Radu93
Nu este medic/terapeut
Radu93
am citit mai multe despre pitiriazis versicolor si da, cred ca asta este problema... am intrebat pe forum deoarece voiam sa fiu sigur ca nu este ceva grav... oricum, ma voi duce la dermatolog sa imi dea un tratament.
Multimesc foarte mult pentru raspuns :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •