Pete pe suprafata corpului!

18-05-2009
Sergiulika
Nu este medic/terapeut
Sergiulika
De 1 an mi-o aparut niste pete pe intreg corpul, dar care nu ma scarpina si care fac pielea mai aspra.Daca ma bronzez acestea nu sa mai vad, dar dupa un timp pielea incepe sa fie aspra si sa devina alba.Am fost la doi medici mi-o dat niste creme dar nu mi-o trecut. Ce pot sa fac?Va multumesc
5 comentarii
0
20-05-2009, ora 21:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ai un pitiriazis versicolor. Apeleaza la alt dermatolog.
0
02-10-2009, ora 11:01
DD20
Nu este medic/terapeut
DD20
Buna ziua.In urma bronzului, am ramas cu nijte pete albe pe brate.Ce pot sa fac?Multumesc!
0
04-10-2009, ora 17:59
MARIA BOGDAN
Nu este medic/terapeut
MARIA BOGDAN
buna ziua, am 48 ani, o piele alba ;de catva timp mi-au aparut pe picioare si maini pete maro.sunt ca niste solzi de peste, nu dor, nu ma mananca dar sunt inestetice, nu mai pot purta mini ;anul acesta nu am facut plaja nu am fost nici la mare imi este teama. va rog daca este vre-un tratament o alifie care sa le mai atenuieze. va multumesc
0
06-10-2009, ora 21:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru DD20:
Probabil ca ati avut un pitiriazis versicolor sau pur si simplu vi s-a descuamat pielea arsa!
Nu faceti nimic, asteptati sa se duca bronzul de tot!
0
06-10-2009, ora 21:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru MARIA BOGDAN:
Probabil ca este vorba despre niste keratoze actinice, adica niste ingrosari ale epidermului datorate expunerii repetate la ultraviolete.
Eliminarea lor se face cu laserul sau criocauterul, insa exista si o veste proasta: nu veti mai putea purta mini decat daca veti aplica pe picioare creme protectoare pentru ultraviolete.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Deficitul de vitamina D afectează 1 miliard de persoane în lume. Care sunt cauzele?
  • E bine să te bronzezi? Avantajele și riscurile bronzatului (conform studiilor)
  • Știința din spatele bronzării pielii - de ce ești mai bronzat după ce ai plecat de pe plajă?
  • Utilizarea cremei de protecție solară ne poate da falsa impresie că ne putem bronza în siguranță
  •