Pete pe tot corpul schimbare de temperatura

02-08-2014
Artencon
Nu este medic/terapeut
Artencon
Sunt un tanar in varsta de 20 de ani si de aproape 6 ani ma confrunt cu o boala pe care unii doctori au diagnosticat-o ca fiind o alergie sau ca dermatita atopica(dermatita atopica nu este sigur...)
Aceasta se manifesta in felul urmator: atunci cand fac efort fizic sau sunt intr-o incapere in care este cald sau de la anumite emotii imi apar pe intreg corpul niste PETE rosii de diferite dimensiuni, care au in centru cate o zona mai in relief(ca o blbnd?)de obicei incepe din zona coastelor si/sau in cap si dupa mancarimea se raspandeste pe tot corpul si imi raman petele acelea rosii 30m-2h pe corp dupa care dispar.
Aceste eruptii imi provoaca mancarimi si un discomfort greu de suportat, nu mai suport nici sa fac sport, m-au distrus complet.Acesta urticarie imi apare asa de repede incat sunt nevoit sa merg pe drum foarte incet si nu foarte imbracat, deoarece am observat ca in momentul in care mi se incalzeste corpu, sangele, se declanseaza eruptia!

Am fost la doctor la dermatolog si la alergolog la clinica privata mi-au recomandat xyzal si ketotifen care ma ajutau cat de cat(nu mai era asa de insuportabila mancarimea si bubele erau f mici si putine, dar au omis sa mentioneze faptul ca te ingrasa foarte rapid, aveam 75-80kg si dupa cateva luni nici macar jumatate de an am ajuns la 95 si de atunci tot ma chinui sa dau jos dar e greu pentru ca de cate ori ma apuc de efort fizic ma apuca mancarimile si cateodata nu mai suport si ma opresc.

Daca cumva ma puteti ajuta in vreun fel as dori sa-mi raspunde-ti va rog, poate sa fie orice tratament pe care-l stiti.
1 comentarii
0
11-08-2014, ora 12:13
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Urticaria colinergica(la efort, emotii, caldura), nu are tratament de vindecare definitiva - singurele tratamente care se pot face sunt evitarea factorului declansator si antihistaminicele- xyzal, sau aerius sau telfast,
care se pot lua pe perioade lungi de timp 1-3 cp pe zi.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •