Pete rosii de la IsotrexIN gel

17-07-2014
Radzzz
Nu este medic/terapeut
Radzzz
Buna ziua,
In urma aplicarii gelului IsotrexIN in jurul buzelor(recomandat de medicul dermatolog datorita existentei unor iritatii/cosuri agresive) pielea a devenit foarte rosie si iritata, avand aspectul de arsura. AM aplicat acest tratament de 3 zile si parca situatia s-a inrautatit.
Recomandati intreruperea tratamentului? Daca da, pe ce perioada?
Informatii suplimentare ar fi utile.

Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
24-07-2014, ora 16:51
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Inrosirea dupa isotrexin e o reactie normala, mai ales la niv mucoaselor- buze, ochi. Ar trebui de intrerupt 3-7 zile aplicarea de gel pe zona iritata. Ar fi bine sa evitati si pe viitor aplicarea in jurul ochilor si a buzelor.
Pana la vindecare puteti folosi o crema hidratanta sau bepanten.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.