Pete rosii neregulate

14-05-2007
starleta
Nu este medic/terapeut
starleta
Anul trecut pe vremea aceasta mi-au aparut pete rosii cu format neregulat, mai mici si mai mari in zona stomacului, pe coapse, brate (in general zonele moi) cu mancarimi insuportabile. Dermatologul mi-a spus ca am lambrii la fiere, am facut analize, nu a iesit nimic, am luat medicatie pentru oxiuri. Nu m-a ajutat. Am consultat alt dermatolog care mi-a prescris tinizol, claritin, metronidazol, furazolidon si calciu lactic. Am umat tratamentul si in cele din urma au disparut (prin toamna). In aprilie au aparut din nou. Apar si dispar instantaneu, sunt rosii si putin umflate, forma neregulata si mari si mici. Am inceput sa mananc numai legume si fructe, dar degeaba. Poate fi de la caldura ? Poate-mi dati un sfat. Multumesc.
3 comentarii
0
23-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Faceti vreun tratament cronic cu vreun medicament (vitamine, antihipertensive, etc) ?
0
17-10-2009, ora 12:41
bety_lovesu
Nu este medic/terapeut
bety_lovesu
buna ziua,
aproximativ de 2 saptamani mi-au aparut niste pete rosii si"umflate", de marimi diferite, pe corp(picioare, maini, cateva pe burta), nu sunt permanente dar ma mananca foarte tare. De ex, aseara mi-au aparut pe umeri si pe tot spatele, dar acuma au disparut. imi puteti da un sfat cu privire la ele, ce-ar putea fisi ce-as putea face in privinta asta?
va multumesc
0
21-10-2009, ora 21:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti o urticarie acuta!
Trebuie sa ajungeti repede la un dermatolog deoarece aceasta afectiune va poate pune in pericol viata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •