Pete rosii pe picioare

13-07-2018
Bianca764
Nu este medic/terapeut
Bianca764
Buna ziua! Va rog din tot sufletul sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac! De 4 zile mi-au aparut niste bubite pe corp. Am fost la medicul de familie si mi-a spus că am dermatita, asa ca mi-a dat niste pastile pentru alergie si pentru refacerea florei. După o zi, mi-au aparut niste pete rosii pe piciorul stâng, sub genunchi. Sunt mici si cand le apas ma dor. Am citit pe internet ca ar putea fi petesii, si am vazut ca o cauză a lor e leucemia. Mentionez ca am 14 ani, dar nu prezint alte simptome. Va rog sa ma ajutati!
2 comentarii
0
16-07-2018, ora 11:55
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Mergeti la medicul dermatolog pentru stabilirea diagnosticului. Puteti dezvolta un eritem nodos.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
13-04-2019, ora 16:25
Ina86
Nu este medic/terapeut
Ina86
Buna seara! Sunt femeie, 32 de ani, 1, 70 si 70kg. Acum 2 ani am fost diagnosticata cu prolactinom si am inceput tratamentul cu dostinex 4 pastile pe saptamana. Avand alergie severa la gadolina, dupa 1 an mi s-a stopat tratamentul pt a urmari cum a evoluat prolactinomul. Dupa 4 luni am inceput sa am dureri groaznice in incheieturi pana in punctul de a nu ma putea atinge de nimic. In urma unei radiografii si a unui test dexa am fost diagnosticata cu osteopenie, la radiografie aparand osteofite multiple la ambele maini. Am repetat totodata prolactina care a iesit mai mult decat dubla fata de limita superioara. Am reluat tratamentul, insa doar jumatate de pastila de 2 ori pe saptamana. Cortisolu este f usor marit, acth normal. In luna februarie mi-a aparut o eruptie petesiala pe un picior, insotita de vanatai multiple pe laterala. Hemoleucograma completa a iesit buna, trombocitele si tot ce este legat de acestea fiind cat se poate de normale. La alergologie mi s-a spus ca este posibil sa fie un efect al dostinexului, si m-a indrumat catre chirurgie vasculara pt fragilitate capilara. La chirurgie vasculara, am fost diagnosticata cu insuficienta venoasa de gr 3 si urmez de o luna tratament cu detralex si vessel. Petesiile imi apar in continuare difuz pe corp, cate una la distanta mare de alta, 99% din timp insotite de mancarimi sau intepaturi unde urmeaza sa apara. Am dureri insuportabile la atingere pe linia tibiilor ( pe interiorul piciorului cum ar fi) si de obicei mi se invineteste locul unde ma doare cel mai rau. Durerea este mai intensa imediat sub genunchi si deasupra gleznelor, tot pe interiorul picioarelor. De asemenea ma doare sternul unde se uneste cu coastele sub sani. Va rog sa ma ajutati cu o parere! Cu stima, Irina M.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi medicamente pentru dermatita atopică
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.