Pete rosii pe tot corpul

18-01-2012
skymask
Nu este medic/terapeut
skymask
Buna seara!
Numele meu este Bogdan am 23 de ani iar ieri noapte am avut o eruptie de pete rosii pe tot corpul

Simptome inainte de incident (nu stiu daca toate au legatura cu petele rosii)
-timp de 2 zile am avut o usoara durere de cap
-cu 6 ore inainte am avut o durere usoara a tuturor muschilor din corp
-cu 4-5 ore inainte usoare mancarimi pe alocuri

Din/dupa momentul incidentului:
-mi-au aparut pe tot corpul pete mici (1-2milimetrii) rosii si foarte foarte multe, in special in zona fetei unde si roseata era mult mai accentuata.
-timp de 1 ora am avut o usoara febra cu stranuturi dese si usoare scurgeri nazale, deasemenea mancarimi mai accentuate ce veneau in valuri (ma mancau diferite zone ale corpului pentru 5-10 minute, apoi ma lasau mancarimile pentru 5-10 minute si tot asa).
-dupa accea macarimile au devenit suportabile.
-am observat ca dupa ce mi-am dat cu apa rece pe fata roseata petelor se diminua considerabil.
-dupa vre-o 3 ore de la eruptie m-au luat frisoanele pentru cam jumatate de ora (iesisem putin pe geam, si la fel am observat ca roseata dispare la frig)
-ziua cand m-am trezit petele nu mai erau chiar asa de accentuate iar cand am iesit afara roseata se diminua vizibil.

Acum sunt la servici (un climat nu tocmai calduros) petele sunt usor vizibile iar mancarimile pe alocuri sunt suportabile (ca cele pe care le simti atunci cand iei 1 material din lana pe tine)

Am fost la Bagdasar la urgente pentru 1 diagnostic (care a fost dat in 10 secunde fara a ma intreba ceva), mi s-a spus ca am o alergie si mi s-a prescris Claritine. La farmacie insa doamna farmacista mi-a spus ca nu este sigura de diagnostic si ca ar trebui sa caut un raspuns in alta parte, maine planuiesc sa fac o vizita medicului meu de familie (insa lucreaza in tura 2). Dat fiind ca acum sunt la servici si am cativa copii prin preajma (clienti) vreau sa incerc sa ma asigur ca nu sunt purtator de vre-o boala contagioasa (scarlatina/varicela cum mi-a spus mama mea)

Daca se poate sa primesc un raspuns, cu multumiri anticipate, il astept nerabdator -

O seara placuta!
4 comentarii
0
18-01-2012, ora 21:46
papytzu
Nu este medic/terapeut
papytzu
varicela cred ca e sigur
0
18-01-2012, ora 22:19
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
E posibil ca papytzu sa aiba dreptate, ia varicela in considerare daca nu ai avut-o in copilarie, ori alta boala din grupa varicelei. E posibil ca medicul la care te-ai dus nici sa nu se fi gandit la varicela din cauza varstei tale. Eu am avut varicela in calsa a noua, nici medicul de familie nu a stiut ce am, nici dermatologul, a spus ca sunt cosuri.. desi aparusera peste noapte.. Intr-un final m-a vazut un alt medic pe holul policlinicii si mi-a spus ca e varicela.
Ia in considerare varicela ori alta boala din grupa ei.
0
18-01-2012, ora 22:57
yonut90
Nu este medic/terapeut
yonut90
sal... am 22ani, si in tinp ce sunt cu prietena mea in pat incercand sa facem sex totul este ok pana in momentul in care introduc penisul in vaginul ei, dupa 15, 25secunde ejaculez. va rog frumos ma puteti ajuta cu un sfat, macar dc se intampla lucrul acesta la faoarte putin timp pupa introducerea penisului in vagin? va multumesc anticipat
0
19-01-2012, ora 19:29
papytzu
Nu este medic/terapeut
papytzu
poi e vb si de rezistenta ta sau cat deDEs faci dragoste cu ea, cu prezervativ tot asa de repede iti vine sa iti dai drumu///, Din cauza ca e prea mare pofta si dorinta..placerea e la fel de mare si e logic ca sa te termini asa,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •