Picioare umflate de la bere

22-06-2021
333Dan
Nu este medic/terapeut
333Dan
Buna seara,

Am observat ca mi se umfla laba piciorului de la glezna pana in fata la degete dupa ce consum alcool. Sunt barbat, 30 de ani. Nu am mai baut alcool deloc de multi ani dar in aceasta vara m-am intalnit cu niste prieteni vechi pe care i-am invitat la mine acasa sa urmarim campionatul european de fotbal si am baut cate 2 beri de 0.5 mll iar peste 3 zile inca 2 si de ambele dati am observat acest edem. Nu mi s-au umflat degetele de la maini sau altceva iar de fiecare data a 2-a zi a disparut. Am citit ca alcoolul are ca efect retentia de apa dar in articolul respectiv mai scria si ca daca se intampla des poate fi o problema la inima sau rinichi. Credeti ca ar trebui sa fiu ingrijorat ? Multumesc.
5 comentarii
0
23-06-2021, ora 08:12
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Eu consider că este necesar un consult cardiologic. Inclusiv o examinare doppler a circulației periferice.

dr Petre Mureșan
0
23-06-2021, ora 15:10
333Dan
Nu este medic/terapeut
333Dan
Speram sa aud ca nu e nimic ingrijorator. Am doar 30 de ani nu cred ca am ceva la inima...iar la ultimul consult cardio acum vreo 5 ani am fost ok. M-ati panicat...mai bine nu mai intrebam..
0
23-06-2021, ora 20:26
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Nu trebuie să va panicați. Tocmai pentru faptul că aveți doar 30 de ani nu ne putem juca cu sănătatea. Consider că un consult o să va aducă liniștea și convingerea că totul este în regulă. Eu sunt de principiul ca este mai bine să facem o investigație și să constatăm că nu e nimic decât să nu o facem și să ne scape o problemă despre care poate că habar nu avem. Am propus acest lucru tocmai pentru liniștea și siguranța dumneavoastră. Dumneavoastră alegeți.

Dr Petre Mureșan
0
23-06-2021, ora 23:09
333Dan
Nu este medic/terapeut
333Dan
Asa e, multumesc !
0
24-06-2021, ora 00:45
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multă plăcere.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Berea Lager este benefică microflorei intestinale masculine indiferent de conținutul de alcool
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  • Care este impactul ambalajului asupra stabilității berii?
  • Efectul consumului de bere asupra țesutului miocardic după leziuni oxidative
  • Efectele unui compus din bere asupra celulelor cartilaginoase în osteoartrită
  •