Picior drept amputat

24-02-2019
Vio36
Nu este medic/terapeut
Vio36
Buna ziua! Tatal meu in varsta de 63 de ani a suferit acum doi ani un AVC pe partea dreapta! Acum 5 sile i-a fost amputat piciorul drept deasupra genunchiului! Azi dimineata m-a sunat sa imi spuna ca i s-a umflat ciotul ramas si ca i-au pus gheata la indrumarea medicului chirurg de garda! Eu sunt in Constanta iar el este internat la Buzau! Medicul care l-a operat se afla in afara orasului si nu am cum sa il sun! As dori si eu o parere a unui medic, de ce oare s-a intamplat sa se umfle? Imi spune ca il doare foarte tare de cand i-a pus gheata ! Va multumesc!
3 comentarii
1
24-02-2019, ora 20:54
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Indicatia ca sa tina ghiata local e corecta. Trebuie sa tina bontul de amputatie in pozitie procliva - mai sus decat corpul, si sa urmeze tratamentul prescris.
Urmeaza sa fie examinat de medicul operator luni dimineata, la vizita.
0
27-02-2019, ora 11:09
Vio36
Nu este medic/terapeut
Vio36
A fost consultat si multumesc lui Dumnezeu este bine! Maine il externeaza! O singura intrebare mai am! Tinand cont de faptul ca el are si aceasta comotie tot pe partea dreapta unde s-a amputat piciorul si nu isi poate folosi nici mana, credeti ca ar putea fi incadrat la handicap grav cu insotitor? Daca da, cum ar trebui sa procedez? Multumesc!
0
27-02-2019, ora 12:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Trebuie sa mergeti la sediul unei comisii de expertiza medicala teritoriala pentru examinare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul