Piele uscata in zona dintre scrot si coapse si inflamatie preput

06-07-2019
Anonym5346
Nu este medic/terapeut
Anonym5346
Buna ziua, cam de-o saptamana mi-au aparut aceste inflamatii in zona dintre scrot si coapse. Pielea pare ca se decojeste si este foarte uscata, uneori doare la frecare. Am utilizat o crema naturista in zona afectata si-o mica parte s-a vindecat dar ieri a aparut o inflamatie in zona preputului (capul penisului) de la jumatate in jos, unele parca sunt ca niste taieturi mici iar unele doar niste bube mici rosii. Se simte o senzatie de tensiune in gland cum ca nu ar fi ceva in regula, poate o senzatie de arsura mica. Tin sa precizez ca am o viata sexuala foarte activa protejat/neprotejat cu prietena mea uneori chiar si in zilele cu probleme lunare. Imi cunosc foarte bine partenerul si nu cred ca ar fi vreo boala la mijloc, doar in cazul in care se poate lua de la un virgin. Astept raspunsurile si intrebarile dumneavoastra, Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
07-07-2019, ora 12:58
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Ar putea fi o candidoza genitala; se poate lua si de la partenerul stabil.
Puteti aplica canesten crema, de doua ori pe zi, 10 zile iar pentru igiena intima utilizati Canogel, un gel pentru spalare.
Daca manifestarile nu se remit ar trebui sa mergeti la un consult dermatologic; eventual pentru efectuarea unui examen micologic.
0
09-07-2019, ora 18:12
Anonym5346
Nu este medic/terapeut
Anonym5346
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Am fost la un medic dermatolog si m-a diagnosticat cu Herpes Circinat si inca ceva, dar nu am inteles. Mi-a dat o reteta pentru Nidoflor, Violet de geantiana, advantan, travogen, aerius si fluconazol. O sa incerc sa vad daca are rezultate.
0
10-07-2019, ora 14:49
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
sal.Si ce ti a spus de herpesul cincinat...se vindeca?
0
15-07-2019, ora 10:17
Anonym5346
Nu este medic/terapeut
Anonym5346
Da se vindeca am folosit crema aproape o sapt si s-a vindecat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pielea uscată la copii
  • Remedii pentru pielea uscată
  •