pilozitate excesiva

03-12-2012
CARMENSITA CAMI
Nu este medic/terapeut
CARMENSITA CAMI
Buna.As dori daca se poate sa ma sfatuiti in legatura cu afectiunea mea.Am probleme si cu acneea si tin sa mai mentionez ca am cicluri regulate.Am fost anul acesta la un control si nu mi-a gasit chisuri la ovare.Inca nu mi-am inceput viata sexuala si vreau sa stiu daca din aceasta cauza pot sa raman infertila si pilozitatea in sine ma supara mult.mi-e rusine sa merg la strand.va multumesc
1 comentarii
0
28-12-2012, ora 12:38
Caunic Ioana
Nu este medic/terapeut
Caunic Ioana
Poti sa stai linistita nu poti ramane infertila din aceasta cauza iar in legatura cu pilozitatea excesiva iti recomand sa stabilesti cate o metoda de epilare eficienta pentru fiecare zona in parte si sa te tii de ea ( spre exemplu : pe picioare iti recomand epilatorul sau ceara deoarece parul se va rari in timp si epilarea te tine mult mai mult timp; in zonele mai sensibile poti alege aparatul de ras si te epilezi la fiecare dus). Daca te epilezi mai des o sa vezi ca o sa fie altfel oricum tratamente geluri sau alte chestii impotriva pilozitatii nu functioneaza iar in legatura cu acneea ( am avut in adolescenta ) incearca sa nu o "bombardezi""cu produse, oricum orice ai face ea pana nu isi va face "treaba"nu te va lasa, mai exact dupa ce treci de adolescenta. Tot ce poti face e sa respecti ritualul de ingrijire cu produse speciale demachiere+tonifiere+hidratare si sa folosesti pe timpul zilei un fond de ten adaptat problemelor pentru a acoperi cosurile inestetice ! Sper ca ti-am putut fi de folos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: