pilula de contraceptie - am observat ca am una in plus

16-05-2008
Bereczki Erika
Nu este medic/terapeut
Bereczki Erika
folosesc Novynette de 3 luni.Astazi trebuia sa iau pilula 17 si am observat ca am una in plus dar nu stiu in ce zi nu am luat.Mentionez ca astazi mi-a venit si menstruatia.intrebarea mea este daca pot sa iau pilulele in continuare si daca contraceptia este sigura
4 comentarii
0
17-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteţi lua pilule în continuare, dar, dacă a venit menstruaţia în ziua a 17 poate că ar fi bine să începeţi folie nouă. Nu aruncaţi restul de pilule de pe folia actuală, de multe ori e nevoie de ele mai târziu.
Folosiţi timp de 7 zile metode suplimentare de protecţie.
0
11-04-2012, ora 16:44
3264352
Nu este medic/terapeut
3264352
Doresc si eu sa va adresez o intrebare ! Am inceput sa iau flaconul de novynette luna trecuta, si fiecare pastila este reprezentata de o zi. Luna trecuta mentruatia mi'a venit intr'o zi de 'miercuri' si am luat pastila ce era in dreptul zilei de miercuri. Intebarea este : la al 2 lea flacon cand il incep, de exemplu a 8' a zi in care trebuie sa incep al 2 lea flacon cade miercuri, iau iar patila cu ziua de 'miercuri'?
0
12-04-2012, ora 00:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, ati intuit bine.

De fapt, nu are importanta in ce ordine luati pilulele, fiindca la anticonceptionalele monofazice, asa cum este acesta, toate pilulele au aceeasi compozitie. Motivul pentru care producatorul a marcat zilele saptamanii este ca sa va ajute impotriva riscului uitarii. De exemplu, daca cineva ajunge să se întrebe "oare azi am luat pilula ? Sau nu am luat-o ?" (nu zâmbiţi, se întâmplă nu chiar rar...) atunci e foarte simplu: vă uitaţi pe folie şi vedeţi dacă în dreptul zilei respective lipseşte pilula.
0
15-04-2012, ora 14:21
3264352
Nu este medic/terapeut
3264352
Va multumesc mult pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  •