Pilula omisa.. mai sunt protejata?

31-05-2013
JSS
Nu este medic/terapeut
JSS
Buna ziua. Iau contraceptive Yasmin de 2 ani cu protectie silimarina. De obicei iau comprimatul la ora 22-23 cam asa. Sunt in saptamana a-3-a mai am 5 zile si termin blisterul, iar aseara am uitat sa iau pastika. Mi-am amintit astazi la 11 si l-am luat. Acum vreau sa stiu daca sunt protejata si daca trebuie neaparat sa incep alt blister fara pauza de sapte zile imediat ce il termin pe asta. Nu as vrea sa aman menstruatia. Multumesc
4 comentarii
0
02-06-2013, ora 00:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu ati iesit de sub protectie. Desigur, presupunand ca pe langa pilula omisa luata la ora 11 dimineata ati luat si pilula obisnuita, aceea de la 22-23.

Prin urmare, nu este necesar sa intreprindeti nicio actiune.
0
02-06-2013, ora 00:54
JSS
Nu este medic/terapeut
JSS
Nu am luat 2 pastile, am luat-o pe cea pe care am uitat-o la ora 11 dimineata, iar cea din ziua respectiva seara la ora 22. Totul este in regula?
0
02-06-2013, ora 10:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, ati procedat foarte bine.
0
12-08-2013, ora 14:52
flori25
Nu este medic/terapeut
flori25
Buna ziua, am uitat sa iau pastila a 7-cea in ziua respectiva si am luat-o dupa ce mi-am amintit desi au trecut 15 ore de la ora stabilita pentru a lua comprimentul. Nu am folosit o alta metoda contraceptiva suplimentara asa cum scrie in prosper. Credeti ca exista posibilitatea sa raman insarcinata? Ce trebuie sa fac acum pentru a nu se intampla? Multumesc mult anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul