pilula uitata in cea de a doua saptamana.

25-01-2009
vacaru nicoleta
Nu este medic/terapeut
vacaru nicoleta
au trecut doua saptamaani de cand am inceput o noua folie de yasmin si am uitat sa iau o pilula intr0 zi.mi-am dat seama a doua zi dar foarte tarziu, ma apropiam de ora la care trebuia sa iau normal pilula(m-am speriat ingrozitor), l-l-am sunat pe dr.la care ma duc de obicei la consultatii si aproape ca nu ma injurat prin telefon.mi-a dat de inteles ca am facut o mare greseala si de atunci nu am liniste.am facut dragoste cu sotul meu neprotejat in seara in care nu am luat pilula, dr mi-a recomandat sa iau postinor 2 si sa intrrup folia de yasmin..cum era corect sa fac?ce complicatii vor fi de acum incolo?trbuia sa intrrup yasmin cum a spus d-mnul dr?eu am deja un baietel de doi ani nu ma simt pregatita de o inca sarcina...este posibil sa fi ramas daca am luat postinor?mi-a mai spus ca daca imi vine ciclu sa incep o noua folie de yasmin din prima zi este corect?va rog din tot sufletul sa ma ajutati.multumesc frumos.
3 comentarii
0
26-01-2009, ora 17:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si Postinor ai luat peste Yasmine, sau ai intrerupt de tot contraceptivul?Trebuia sa nu te sperii si a doua zi cand ti-ai amintit de pilula uitata, aproape de ora normala trebuia sa le iei pe amandoua, apoi zilnic normal.Nu ai ramas insarcinata.Ar trebui acum sa astepti ciclul si, in prima zi de sangerare sa iei prima pilula dintr-o noua folie.Tu trebuie sa te informezi si sa-ti pui intrebari dinainte -ce trebuie sa fac daca...-si sa nu te panichezi cand se intampla sa mai uiti.Deci stai linistita si asteapta ciclul.Numai bine!
0
27-01-2009, ora 14:47
vacaru nicoleta
Nu este medic/terapeut
vacaru nicoleta
am intrerupt yasmin si am luat doar postinor.nu am mai luat nimic astept cu nerabdare ciclu...
cam in cat timp ar trebui sa apra ciclu de la ultima pastila postinor?
0
27-01-2009, ora 19:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu cred ca tot la data la care iti vine de obicei, va fi putin dereglat.Foloseste prezervativ pana atunci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul