pitiriazis - copil

19-12-2007
skil
Nu este medic/terapeut
skil
D-le doctor. Singurul motiv pentru care va scriu este ca sunt ingrijorat pentru copilul meu(10ani). Stiu ca v-ati lovit de nu stiu cate ori de asemenea cazuri dar trebuie sa va intreb daca simplul fapt ca eu am psoriazis de circa 15 ani poate sa duca la faptul ca, copilul meu s-a ales cu un pitiriazis lichenoid( dupa verdictul doctorului). Inainte sa-i apara asa ceva a facut un semi shoc nervos (o tulburare destul de vizibila vizavii de mine). In ce masura se poate rezolva doar prin tratament medicamentos? Acum urmeata acest tratament prescris de medic dar dupa spusele acestuia nu e neaparat necesar. I s-a facut inclusiv coprocultura pt ca dupa spusele medicului ar putea influenta vindecarea.(posibila flora bacteriana intestinala). Copilul e speriat tinand cont ca eu am psoriazis si crede ca nu se va mai vindeca niciodata. Stiu probabil ca a mostenit de la mine o hipersensibilitate a pielii dar e posibil asa ceva? Doar in urma unei suparari fie ea chiar si mai acccentuata?


Va multumesc anticipat. Stiu ca sunteti ocupat dar macar daca personal nu-mi puteti raspunde va rog sa ma indrumati spre un site la al carui forum contribuiti si d-voastra.
1 comentarii
0
22-12-2007, ora 00:00
dulcetzica01
Nu este medic/terapeut
dulcetzica01
Copilul meu de 4 ani si sase luni are PSORIAZIS, deasemeni.I-a aparut in jurul varstei de 2 ani!!!!!!!!La vremea aceea credeam ca este o avitaminoza, si nu m-am speriat prea rau.Intre timp, nu numai ca nu s-a vindecat, dar s-a agravat, acum are si TRANSAMINAZELE HEPATICE MARITE!!!!!! Mama mea are, poate i-a transmis si lui ceva gene? DAR N-AM MAI AUZIT DE ASEMENNEA AFECTIUNE LA O VARSTA ATA DE FRAGEDA!!!!!! Tine regim, fara E-uri, pe cat posibil, TOT DEGEABA.Vreau si eu o informatie un raspuns ceva, daca e posibil.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.