Pitiriazis lichenoid cronic

15-01-2009
Aura Buhus
Nu este medic/terapeut
Aura Buhus
Buna ziua!
Ma numesc Aura Buhus si sunt din Braila.
Am o fetita in varsta de 9 ani care are niste bubite aparute cam pe la inceputul lunii decembrie 2008
Apar ca niste intepaturi de tantari care peste cateva zile se maresc putin in diametru si fac o cojita maronie care persista in jur de 2, 3 saptamani dupa care se desprinde in bloc, in urma ei ramane pielea putin decolorata.Bubitele ii apar pe tot corpul.Am fost la IOMC in Bucuresti, i-am facut analizele care tin de imunlogie, pot sa va spun ca au iesit bune.De la dermatologie i-au pus diagnosticul de pitiriazis lichenoid cronic.Tratamentul consta in cexyl 250mg, advantan 1 aplicare pe zi, sirop Aeryus(mentionez ca eritromicina nu a suportat-o avea scaune moi si dureri abdominale) si i-am inceput fototerapia.Ideea este ca tot ii apar, dar mai nou nu mai fac cojita ci se retrag de pe piele tot in stadiul de bubita rosie.Acum pe piele sunt si cele cu cojita si cele care sunt rosii.
Intrebarea mea este daca acest pitiriazis se manifesta cum v-am descris.
va multumesc si astept raspunsul D-voastra.
6 comentarii
1
15-09-2012, ora 00:04
daisy74
Nu este medic/terapeut
daisy74
Buna Aura
Am cautat detalii despre aceasta boala si am gasit topicul tau. Este vechi dar ai putea sa-mi spui ce ai mai facut cu fetita ta? S-a vindecat? Ce tratament i-ai mai dat? Fetita mea are aceeasi problema.
Multumesc
1
22-06-2013, ora 22:00
florentina26
Nu este medic/terapeut
florentina26
buna, am fost diagnosticata de curand in urma unei biopsii cu pitiriazis lichenoid cronic, as vrea sa stiu daca se poate vindeca vreodata si cum se manifesta, are ceva in comun cu psoriazisul, ce tratament poate avea efecte benefice sau miraculoase?????astept raspunsurile voastre in legatura cu aceasta problema si cine ma poate ajuta cu un sfat ii multumesc din inima...
1
22-06-2013, ora 22:26
flori26
Nu este medic/terapeut
flori26
am si eu o mare problema, am pitiriazis licheonid cronic si as vrea sa stiu cat de grav este acest diagnostic, daca se poate trata si cat de rau poate evolua, poate dura o viata sau se poate ajunge la psoriazis gutat, oare e acelasi lucru???
astept raspuns va rog.
1
13-12-2013, ora 08:46
marius1980
Nu este medic/terapeut
marius1980
Am un baiatel de 5 ani, diagnosticat cu PLEVA, imi puteti spune ce tratamente ati urmat sau cum s-a manifesta la voi aceasta boala.
Va multumesc.
0
09-12-2019, ora 16:43
Adrian B B
Nu este medic/terapeut
Adrian B B
Buna marius1980, sunt in aceasi situatie ca si tine (am si eu un baietel de 5 ani care a fost diagnosticat cu PLC) imi spune ce sa mai intamplat in cazul tau?
Aura Buhus, la tine cum a evoluat sitatia?

In cazul nostru pot spune ca primele bubițe au aparat în luna Aprilie 2019 și pana în Decembrie 2019 au tot aparut si s-au vindecat in valuri. Am cerut păreri la peste 20 de doctori din toata tara (dermatologi în mare parte) si am încercat tot felul de analize (la sange + test ALEX - MADx (panel 282 alergeni) pt alegi) si tratamente (Klacid, eritromicina si diverse creme) - fara rezultat. Analizele făcute au fost toate ok, iar tratamentele nu au avut succes.
Din ce am citit si m-am document de spre PLC multi zic ca este sansa mare la copii sa se auto limiteze singura, fara nici o interventie in cateva luni sau cativa ani.
Starea generala a baietelului este ok, daca lasam deoparte aspectul estetic al pieli.
0
01-03-2022, ora 09:49
Ema.29
Nu este medic/terapeut
Ema.29
Buna ziua!
Baietelului meu de 5 ani i s-a pus acelasi diagnostic de PLC. Eruptiile au deja 7 luni, ies si se remit lasand pete albe, hipopigmentate. Am facut nenumarate analize, dar cauza care a dus la apartia lor nu se cunoaste. Topicul este destul de vechi, dar v-as fi recunoascatoare daca mi-ati spune care e evolutia in cazul dvs? S-au remis complet eruptiile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.