Pitiriazis rozat gilbert de 3 luni

01-02-2010
bicrista
Nu este medic/terapeut
bicrista
Buna ziua,

In urma cu o luna jumate am fost diagnosticata cu Pitiriazis rozat Gilbert, inainte de a merge la un dermatolog mi-au aparut aceste bubite rosii in zona incheieturilor de la maini, dupa cateva sapamani au aparut si altele si cele initiale au disparut.
Am primit tratament triderm unguent si am urmat tratamentul 3 saptamani, iar in loc sa dispara apar tot mai multe bubite, in palme, pe brate, trunchi si de cateva zile mi-au aparut si pe picioare.
Nu stiu ce sa mai fac, ca sunt destul de neplacute si vizibile.

Va rog sa ma ajutati cu un tratament corespunzator.

multumesc
3 comentarii
0
07-02-2010, ora 15:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pitiriazisul rozat evolueaza 6-8 saptamani.
Din ce inteleg eu, dvs il aveti de 6 sapatamani, nu de 3 luni !!!
Cred ca trebuie sa mai aveti rabdare!
0
28-04-2010, ora 20:15
mihaly mioara
Nu este medic/terapeut
mihaly mioara
Buna ziua!
de 2 saptamani si jumatate am aceste bubite mai intai pe abdomen, dupa care si pe brate si pe picioare
am fost diagnosticata cu pitiriazis rozat gilbert: mi s-a dat sa fac doua analize de sange, iar ca tratament am primit lipikar pe care sa-l folosec in fiecare seara dupa dusul caldut cu un gel tot din aceeasi gama.
intrebarea mea este suficient acest tratament pentru o luna, sau pot folosi si pe timpul zilei si advantan unguent?
va multumesc
mihaly mioara
0
28-04-2010, ora 23:11
bicrista
Nu este medic/terapeut
bicrista
Buna ziua,

Eu am folosit si advantan dar tot nu mi-au trecut asa ca am trecut din nou pe la un alt dermatolog care mi-a pus diagnosticul de lichen plan si am primit tratament Dermovate crema pe care il folosesc de 2 saptamani si se pare ca da rezultate. Oricum Mioara iti recomand sa consulti si alti dermatologi in cazul in care nu vezi nici o inbunatatire.
Nici eu nu sunt foarte sigura ca diagnosticul de lichen plan este corect, am facut o serie de analize care inca nu mi-au fost interpretate, din cate am vazut monocitele sunt crescute si Vol. med Tromb la fel peste limita normala cu ceva.
Poate sa-mi spuna cineva ce poate ascunde vol med. tromb. si monocitele crescute???
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: