Pitiriazis versicolor/rozat

15-03-2017
Liviulet
Nu este medic/terapeut
Liviulet
Am pitiriazis versicolor ( asa a zis medicul dermatolog ) de cativa ani buni. Ma tot confrunt cu aceasta afectiune a pielii de multa vreme, am tot incercat tratamente peste tratamente...n-a mers nimic, unele chiar afectau mai rau. Spre exemplu : Travogen, dupa 2 zile de utilizare, imi inrosea mai rau petele.
In momentul de fata, urmez un tratament cu Mediket Versi ( gel de dus ). Sunt la a 9 a zi de utilizare continua ( in fiecare seara ).
Am cateva nelamuriri:
1) Dupa ce am inceput sa dau cu Mediket, mi-au aparut pete si in alte zone ale corpului decat cele deja existente inainte de utilizare;
2) Cele ce erau deja pana sa incep sa dau cu el, par sa se usuce, deja au format un fel de coaja sa zic, la suprafata, sunt foarte aspre si par sa se exfolieze;
3) Cand il aplic, in cele 5 minute de stat cu el pe piele, ma ustura foarte rau, echivalentul a unei taieturi peste care pui sare/spirt, si inclusiv cand clatesc ustura;
Concluzie: Pana acum, in afara de inmultirea petelor si aparenta de exfoliere, nu vad nicio diferenta.
Cand ar trebui sa vad ca dispar petele?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.