Pleurezie

22-01-2020
Nelu 78
Nu este medic/terapeut
Nelu 78
Am fost internat pentru pleurezie (DISPNEE CU CARACTER PROGRESIV, TUSE RARA, DURERE TORACICA ) si externat la cerere dupa doua saptamani . Pe biletul de iesire ca diagnostic PLEUREZIE DREAPTA DE ETIOLOGIE POSIBIL TBC. Mentionez ca toate testele pentru TBC au iesit negative., eco torace dr. pleurezie dr 100 mm, asect transonic, ex sputa BK NEGATIV, Torocenteza . LP serocitrin, cu caracter exsudat, ADA=34, 6 u/i, frotiu sarac in el celulare 8Ly, 4PMN, 5EO /300c. Tratamentul primit SINERDOL 1000, PIRAZINAMIDA ATB 500MG *1500, ETAMBUTOL 400MG*1500 pt doua luni in fiecare zi si urmatoarele 4 luni o zi da una nu. Este corect tratamentul tinand cont ca toate testele au iesit negative ? Multumesc !
2 comentarii
1
23-01-2020, ora 16:51
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! V-am răspuns la mesajul din privat. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
0
27-02-2021, ora 23:13
patru marin
Nu este medic/terapeut
patru marin
De ceva timp, cand ies in frig ma ia o durere puternica in piept sus, dreapta care tine cateva minute dupa aceea devine difuza si se instaleaza ca-o arsura...seara imi simt ca arde spatele...nu tusesc. mentionez ca sunt supraponderal, hipertensiv si cu extrasistole supraventriculare... varsta 69 ani... rog un sfat, o indrumare...multumesc..am siuatia asta de vre-o cativa ani, dar acum sa accentuat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clarificare: ce este apa la plămâni (termen popular)
  •