Plombe innegrite

13-11-2015
DianaGeorgiana17
Nu este medic/terapeut
DianaGeorgiana17
Buna seara, as vrea sa imi spuneti si mie ce se intampla cu plombele mele. Anul trecut in vara mi-am plombat cateva masele iar de cateva zile am observat ca plombele de pe partea dreapta unde nu mananc niciodata s-au innegrit; sunt ca niste pete micute. Tin sa mentionez ca la cele 2 de sus mi-a pus material din acela care se usuca cu o lampa iar la cea de jos mi-a pus o plomba mai 'ieftina' deoarece caria era imensa iar nervul era scos. La cei de sus inca am nervii. In partea stanga unde mananc deobicei nu mi-a aparut nimic pe plombe. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde. Multumesc.
1 comentarii
0
13-11-2015, ora 23:03
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Buna seara. Compozitul (material care se usuca la lampa, sa va citez), dupa un timp, se poate colora. Trebuie sa aveti mai multa grija si sa va intretineti mai bine. Pe partea unde mancati si nu vi s-a colorat, dupa cum spuneti Dvs., in timpul masticatiei se face si o autocuratare. De asemenea, desi va ingrijiti, se poate ca acele pete micute sa fie niste carii secundare, care nu au legatura cu faptul ca mancati sau nu pe partea aceea. Sfatul meu este sa mergeti la medic si sa cereti o parere profi pe vazute, nu pe povesti, cum facem aici, din pacate. Va doresc o seara placuta. P.S.: ca si solutie, se curata (cu un simplu periaj se poate sa dispara acele pete.daca nu se duc la periaj probabil sunt coloratii in structura obturatiei sau carii secundare, se rezolva cu freza si material nou). Sper ca informatiile va sunt de folos
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de plombe (obturații dentare)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.