Pneomonie grava?

28-02-2018
claudiugabriel08
Nu este medic/terapeut
claudiugabriel08
Buna ziua de 2 saptamani am o răceală puternică la plamani.. care nu da semne de îmbunătățire.
Am început prima oara la spusele medicului sa iau augumentin de 500, ibuprofen de 400 si un sirop din plante crux.. am luat 6 zile si m am dus la medic care mi a zis ca inca nu a trecut ca mai e un plaman care nu e ok.. si mi a dat antibiotic azitrox, ideea e ca eu nu am stat acasa si m am dus la munca dar lucrez intr un loc în care nu e frig si e foarte cald.
După ce am terminat acest antibiotic, adică în momentul de față tusea mea este una cat de cat ok dar respir greu si se aud inca zgomote in respiratie plus ca ma doare in spate in zona plamanilor ce ar trebui să fac, am 22 de ani... si am avut pana acum pneomonie de 5 ori in decursul a câțiva ani.. un sfat?
1 comentarii
0
17-05-2019, ora 09:26
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Simptomele în cazul pneumoniei se remit și după 2-3 săptămâni. Dacă starea dumneavoastră s-a îmbunătățit, nu aveți febră, secrețiile expectorate s-au redus cantitativ, tusea s-a rărit, înseamnă că evoluția este una favorabilă. Pentru tuse (dacă este deranjantă) puteți lua Koflet sirop în asociere cu Septilin comprimate. Puteți face și o radiografie de control după 2-3 săptămâni de la debutul pneumoniei. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag. O zi binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •