Pneumonie interstitiala. In continuare fac temperatura 38,5 și am frisoane

15-01-2020
robdin
Nu este medic/terapeut
robdin
Bună ziua, acum 3 zile am fost diagnosticat la spital cu pneumonie interstitiala. Mi s-a dat tratament cu Klacid ibuprofen și tusocalm. Întrebarea mea ar fi este normal sa nu simt o îmbunătățire dupa 3 zile de tratament. Într-adevăr tusea m-a mai lăsat dar în continuare fac temperatura 38, 5 și am frisoane ba am început și sa strănut foarte mult și sa am nasul înfundat având senzațiile de raceala. Poate sa dureze mai mult pana sa se vadă îmbunătătiri legate de febra și frisoane? Mulțumesc
1 comentarii
1
15-01-2020, ora 17:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă faceți febră mai mare (peste 39 grade) poate e nevoie să vă internați ca să faceți tratament injectabil. Dar este posibil ca simptomele să se amelioreze de la zi la zi, faceți tratamentul prescris pe perioada prescrisă, ar trebui să treacă. Dacă simptomele se agravează mergeți din nou la consult la pneumologie. Oricum la terminarea tratamentului este recomandată o radiografie de control pentru a vedea care este aspectul radiologic după tratament. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: