pneumonie netratata la timp

26-07-2012
victor1984
Nu este medic/terapeut
victor1984
m-am prezentat la dr.ptr ca ma simteam fara energie, obosita, imi venea sa zac toata ziua... la radiografia de la plamani-mi-a iesit pneumonie- mai veche netratata la timp... nu am tusit niciodata, nu ma tine in spate...mi s-a dat gentamicina si fromilid, urmand ca dupa 3 zile sa merg la control sa vada cum mai sunt plamanii cu tratamentul acesta...ce ma sperie este ca dr m-a intrebat daca am lucrat in mediu toxic-eu nu am lucrat in mediu toxic...din cate am citit pe internet pneumonia netratata la timp poate duce la complicatii, deces...cel mai afectat este plamanul drept dar si cel stang e dar mai putin.. ar trebui sa-mi fac griji... sa am si alte probleme la plamani de ma intrebat daca am lucrat in mediu toxic... va rog niste sfaturi...
1 comentarii
0
07-08-2012, ora 17:42
olivert1310
Nu este medic/terapeut
olivert1310
am si eu o probema: de vreo 3 luni simteam ca mi-e greu sa respir dar numai noaptea cand incercam sa adorm, daca stateam pe burta intins, in timpul zilei nu oboseam si nu aveam nicio dificultate in respiratie. Insa intr-o seara am tusit sec foarte tare si am simtit ca nu mai pot sa respir, faceam eforturi sa respir si aveam o respiratie suieratoare ca cei ce au astm. De atunci am inceput sa simt o greuutate in piept atunci cand expir, daca faceam vreo activitate parca disparea(sau poate nu mai imi era mintea la ea), acum am inceput sa ma simt obosit, nu mai pot alerga, 10 minute daca alerg respir greu si trebuie sa iau o pauza. am inceput sa tusesc sec dar fara sa rupa, dureri in piept parca inima cand imi bate mai repede cand normal. Nu transpir noaptea, nu am temperatura, niciodata de cand am simptomele astea nu am transpirat sau facut temperatura, inclusiv tusea care tinea vreo 3 zile era seaca ca si acum. Dureri simt asa ca niste intepaturi mici suportabile care e simt si fara sa tusesc, noaptea dorm bine nu am probleme, eu banuiesc ca am si o sinuzita, imi simt nasul infundat de ceva timp(6 luni). Sunt foarte speriat, mi-e frica sa nu mor in somn sau cine stie, incerc sa fac cat mai putin efort pana ajung in tara sa merg a un consult, mai am de stat 3 saptamani. Va mutumesc pentru intelegere si astept cu nerabdare un raspuns de la dumneavoastra. (mentionez ca nu fumez, nu consum alcool, nu lucrez intr-un loc toxic, si in ultimul timp se intampla sa stranut foarte des si sa-mi curga lacrimile, credeti ca este ceva grav?am facut compicatii?sufar de mai multe boli?)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Există 7 factori care pot prezice riscul de pneumonie (studiu)
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  •