pneumonie repetata

20-01-2008
silviuta
Nu este medic/terapeut
silviuta
as vrea sa va intreb daca pneumonia repetata la adulti adica dupa doua saptamani de tratament ea s-a intors in organism, este posibil sa se ajunga la TBC din pneumoniile acestea, sau ce consecinte au in organism aceste pneumonii repetate
2 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, TBC este TBC de la început. Pneumonia repetată (recăderea ?) sau prelungită poate da mai multe complicaţii, de exemplu abcesul pulmonar, care însă apare după mai multe luni de evoluţie.
0
29-08-2013, ora 16:39
anamariavintu
Nu este medic/terapeut
anamariavintu
buna ziua.am o intrebare si rog daca se poate sa imi raspunda cineva...povetea mea e urmatoarea:in ianuarie 2011 am contaminat virusul gripal A1HN1, am facut pneumonie interstitiala si am intrat in coma, am fost intubata si indusa in coma farmacologica pt.30 de zile intr-un spital din italia..am uitat multe lucruri din viata mea, nu imi amintesc nimic din perioada de coma, mi-am revenit fizic mai repede decat se asteptau toti medici, odata pe an imi fac tac torace, am ramas cu catar de care numai reusesc sa scap, am facut tot felul de analize si mi s-a spus ca urmele de pe plamani de la aceea pneumonie sunt pline cu catar si asa va fi mereu, am dureri toracice si obosesc, spun medici ca plamanii sunt sanatosi acum dar ca nu vor mai fi ca inainte..intrebarile mele ar fi: de ce ar trebuie sa ma feresc sa nu fac iarasi pneumonie?cumar trebui sa ma protejez(vaccinul il fac in fiecare an)?durerile toracice ce le simt uneori sunt normale sau sunt simptome ca ceva nu e in regula?...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •