pneumopatie dreapta???

24-09-2009
moiseanu
Nu este medic/terapeut
moiseanu
Buna ziua,
As dori sa cunosc parerea dumneavoastra intr-o problema de sanatate a tatalui meu.Are 64 de ani si in luna februarie a.c.a suferit o operatie de tumora de cec.In urma biopsiei diagnosticul a fost:adenocarcinom de grad II A T3 N0M0 bine diferentiat G1-G2 sub seroasa fara metastaze.Inainte de operatie a facut toate analizele inclusiv radiografie pulmonara in urma careia a fost precizat in fisa de externare -desen interstitial mai accentuat dreapta.La 6 luni dupa operatie a facut CT abdomino-pelvian si din nou radiografie pulmonara in urma careia se specifica:opacifiere neomogena difuz conturata paracardiac dreapta.Dr.de familie l-a trimis la pneumologie specificand pe trimitere-pneumopatie dreapta.La pneumologie tata a dus ambele filme, atat cel din luna februarie cat si pe cel din luna august pentru a se putea face comparatie.Dr pneumolog a spus ca nu observa modificari fata de primul film.Problema este ca tata transpira foarte mult noaptea, uneori se schimba si de 2-3 ori pe noapte.El spune ca si mai demult transpira, insa in ultimii 2 ani aceasta transpiratie a devenit foarte incomoda.Domnule doctor spuneti-mi va rog s-ar putea ca acea opacifiere sa exprime vreo recidiva (doamne fereste) sau ar putea fi data de catre citostatice? A facut 18 sedinte de citostatice cu 5FU ca tratament adjuvant dupa operatie.Ce ar trebui sa facem in acest caz?Medicul pneumolog i-a prescris 10 tablete cu axicef de 500 mg si atat.Am uitat sa specific ca tatal mau a lucrat multi ani la o fabrica de ciment si dr au zis ca s-ar putea ca modificarile sa fie si de acolo.
Imi cer scuze inca o data pentru deranjul pricinuit si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
13-10-2019, ora 20:57
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Recomand un CT toracic pentru a exclude leziuni pulmonare. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.