Pneumotoraxul ma distruge psihic

19-04-2017
Cojo95
Nu este medic/terapeut
Cojo95
21 ani, mascul, fumator. Am avut parte de groaznica experienta de a face pneumotorax spontan. Pur și simplu ma plimbam când, deodată au început durerea groaznica, incapacitatea respiratorie, pe scurt a fost groaznic. Crezând ca am un junghi intercostal, am făcut greșeală sa ma prezint la urgente abia după 10 ore. După punerea diagnosticului, am fost transferat cu ambulanta la chirurgie toracica, unde am fost operat de urgenta (prin operație ma refer la tubul de drenaj) M-au internat vineri dimineață, după operație. Sâmbăta când m-am trezit în borcanul respectiv nu mai ieșeau bule, și nici prea mult lichid nu s-a scurs. Mi-au scos tubul marți după-masă, (după 5 Zile) iar miercuri m-au externat, urmând sa ma întorc pentru a-mi scoate firele. A trecut de-abia o săptămână, săptămâna în care nu am avut dureri, nu m-a deranjat nimic. Problema este ca mereu am impresia ca în următoarele 5 minute urmează sa fac din nou pneumotorax. E groaznic, sunt foarte speriat. Am nevoie de sfaturi, recomandări, ce am voie și ce nu am voie, și plus de asta în momentul asta simt ca ma încearcă o răceală. Orice răspuns ma poate ajuta. Mulțumesc anticipat
1 comentarii
0
22-05-2019, ora 21:27
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! După ce plaga se vindecă corespunzător, vă puteți relua activitatea zilnică normală, nu există interdicții specifice. Frica dumneavoastră de recidivă este psihică, puteți vorbi și cu un psiholog despre aceasta, și provine din faptul că pneumotoraxul a apărut spontan. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pneumotoraxul spontan - experiența pacientului
  •