poate fi alt tip de sinuzita sau ce?

29-10-2014
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
buna.am si eu o intrebare.in urma unei radiografii SAF am fost diagnosticata cu opacifiere sinus maxilar stang.mi-am facut si o panoramica la dinti si nu am probleme cu ei care ar cauza sinuzita a zis stomatologul.am fost la medicul orl si mi-a dat sa fac gentamicina injectabil si picuri de ser efedrinat 1% cu ceva antibiotic.am facut tratament 7 zile cu injectabil si picuri si am mers la control.orl-istul a zis ca tot mai am niste secretii in nas i sa continui cu picurii de ser efedrinat si sa merg iar la control.insa eu am mai incercat acasa si inhalatii cu musetel si sare si o data mi-am pus si solutie salina preparata acasa cu bicarbonat pusa cu pipeta.am mers iara la control a zis ca nu se mai vad atatea secretii si sa ma mai duc peste 5 zile sa continui cu picurii.acuma intrebarea mea este
1 dupa ce am terminat tratamentul cu antibiotic a inceput sa ma doara capul si inainte nu ma durut?
2 de la sinuzita maxilara poti simtii presiune la radacina nasului si pulsatie sau este altceva?
3 ar trebui sa fac punctie sa iasa puroiul cred eu ca in urma inhalatiei iese numai secretii incoloresi foarte iar un pic de puroi
4.poate fi alt tip de sinuzita sau ce?
3 comentarii
0
29-10-2014, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..
trebuei facuta o punctie sinusala si de vazut ce secretie este in sinus
chist sau secretii purulente
tratamentul difera
0
29-10-2014, ora 15:04
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
multumesc domnule doctor pentru raspuns, si cum scap de chist sau secretii purulente? si as mai vrea sa ma lamuriti nu mi in clar de ce ma doare la baza nasului asa ca o presune, fruntea si la ceafa cateodata poate fi altfel de sinuzita sau poate fi de la coloana ca medicul reumatolog a zis ca nu mi dreapta si stau prost si cu circulatia si am luat bilobil.ar trebui sa mai fac tratament cu bilobil?
0
29-10-2014, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris..
se face punctie sinusala, cu spalaturi a sinusului si se introduc medicamente in sinusuri
medicul decide dupa cate punctii se considera vindecat sinusul
dar se poate ajunge si la operatie pe sinusul maxilar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •